Departments of Library and Documentation

Departments of Library and Documentation

Abone Veritabanları (A-Z)

  A

ABI/INFORM Complete (ProQuest Central) :

     40 yıldan beri pazarda Altın Standart olarak yer alan ABI/INFORM İşletme, Ekonomi, Muhasebe, Hukuk, Vergileme ve Yönetim konularında 40 milyon belge içermektedir. Bu belgelerin %90’ı makale olarak bulunmaktadır. Geri kalan %10 ise özetler ve diğer kaynaklara yönlendirme yapan linklerdir. ABI/INFORM içerisinde 7.500 yayın bulunmakta bu yayınların 4.200 adedi tam metin olarak yer almaktadır. ABI/INFORM the Wall Street Journal, the Economist, ve the Financial Times yayınlarının tam metinlerinin ulaşılabileceği tek veri tabanıdır. Social Science Research Network(SSRN) tarafından sağlanan, önemli işletme araştırmalarına erişimi sağlayan 160.000’nin üzerinde working papers daha dergilerde yayınlanmadan önce ABI/INFORM üzerinden erişilebilmektedir. 1916’dan günümüze yayınlanmış 40.000’nin üzerinde global şirket raporuna erişime imkan tanır. Bunların yanı sıra ABI/INFORM ile dünya çapındaki en güncel ekonomi ve şirket durumları gözlemlenebilir, pazar araştırmalarına erişilebilir ve yönetim teknik ve stratejilerine erişilebilir.

Kampüs İçi Erişim      Kampüs Dışı Erişim


Academic Search Complete (ULAKBİM EKUAL) :

    Geniş bir akademik çalışma yelpazesinin ihtiyaçlarını karşılamak üzere tasarlanan Academic Search™Complete (ASC) veri tabanı, 7,700’den fazlası hakemli olmak üzere, 9,000’e yakın dergiyi tam metin olarak kullanıma sunmaktadır.  Ayrıca, tüm akademik disiplinlerden, 13,000’den fazla dergide yayınlanan makalelerin indeks ve özetleri de Academic Search™ Complete  veri tabanında yer almaktadır. Bunlara ek olarak, ASC’de yer alan tam metin makaleler, 1887’ye kadar uzanmaktadır ve veri tabanı hergün güncellenmektedir. 1,400’den fazla dergi için taranabilir atıf bilgileri yer almaktadır. Academic Search™ Complete, dünya üzerindeki en kapsamlı multi – disipliner tam metin bilgi bankasıdır. Bu veri tabanının kapsamı; fizik, matematik, biyoloji, kimya, mühendisliğin her alanı, jeoloji, hukuk, psikoloji, veterinerlik, malzeme bilimi, müzik, din bilimleri ve aklınıza gelebilecek her alandır.

Kampüs İçi Erişim      Kampüs Dışı Erişim


Access Medicine :

    Klinik tıp ve Eğitim alanında sınıflandırılmış 60 dan fazla McGrawHill kitaplarının düzenli güncellemelerine ve multimedia içerikteki dosyalara erişim sağlayabileceğiniz online bir tıp kütüphanesidir. Öğrencilere, uzman hekim adaylarına, klinisyenlere, araştırmacılara ve tüm sağlık çalışanlarına, güncellenmiş içerik, binlerce fotoğraf, video ve açıklamaları, etkileşimli özdeğerlendirme, kayıt dosyaları, kanıta dayalı tanı ve tedavi araçları sağlayan, İlaç veritabanın entegre olduğu yenilikçi bir çevrimiçi veritabanı olmakla beraber kapsamlı bir arama platformu ve mobil cihazlara içerik yükleme yeteneğine de sahiptir.

Kampüs İçi Erişim      Kampüs Dışı Erişim


Acland’s Video Anatomi Atlası :

    Anatomi eğitim ve öğrenimini destekleyici nitelikte kadavra örneklerini içeren 300 ‘den fazla3 Boyutlu Anatomi Videoları’na erişim sağlayan online bir veritabanıdır.  İçerik içinde yer alan Quiz/soru ve cevaplar ile öğrencilerin kendilerini sınavlara hazırlamaları için interaktif bir kaynağa erişim sunulmaktadır. Ackland’s Human Anatomy 3 boyutlu kadavra görüntülerini parçalara ayrılmış, parlak renklerle canlı vücutda göründükleri gibi sunmaktadır. Eğitim müfredatında anatomi eğitimi yer alan tüm kurumlar için ideal bir üründür. Tıp öğrencileri, hemşirelik ve yardımcı sağlık hizmet çalışanları ve pratisyen hekimlere yönelik anatomi gösterimi ve kas fonksiyonlarının öğretimi için kullanılmaktadır. İçerik içinde yer alan videolar; kaslar, tendonlar ve eklem bölgeleri gibi hareketli yapıları günlük yaşantıda kullanıldıkları gibi göstermektedir. Video klipler karmaşık yapıları adım adım oluşturmaktadır – kemiklerden yüzey anatomisine – anatomik yapı ve fonksiyonları erişime sunmaktadır. Belirlenmiş yapıların net anlatımı ile örgenim ve araştırma desteklenmektedir

Kampüs İçi Erişim      Kampüs Dışı Erişim


ACM Digital Library :

    ACM Digital Library veritabanı, bilgisayar, elektrik ve elektronik ile igili dergileri kapsamaktadır. Günümüzden geriye dönük olarak bu veritabanında yer alan dergi, konferans ve özel ilgi grup listelerine tam metin, diğer yayınların ise bibliyografik künye ve özetlerine erişilmektedir.

Kampüs İçi Erişim      Kampüs Dışı Erişim


ACS Publications :

    ACS (Amerikan Kimya Derneği) tarafından yayınlanmakta olan dergileri kapsamakta olan ACS veritabanında kimya alanında tam metin 42 dergiye elektronik erişim sağlanmaktadır. Dergilerin arşiv erişimleri mevcuttur. En eskisi 1879 yılı olmak üzere bünyesinde barındırdığı dergilere arşiv satın alma ya da kiralama yolu ile erişim sağlanmaktadır.

Kampüs İçi Erişim      Kampüs Dışı Erişim


ALA e-kitapları :

    American Library Association tarafından sunulan e-kitaplar, kütüphaneciler, bilgi belge uzmanları ve öğrenciler için önemli kaynaklardır. 249 e-kitaptan oluşan koleksiyonda, kütüphanecilik ile ilgili farklı konu başlığı ile ilgili kitaplar bulunmaktadır. 

Kampüs İçi Erişim      Kampüs Dışı Erişim


American Academy of Pediatrics (AAP) :

    68 ülkeden 60.000 üyesi bulunan dünya çapında bir pediatri derneğidir. Pediatri alanında belli başlı 5 dergi yayımlamaktadır. Pediatrics ,Pediatrics in Review, NeoReviews, AAP Grand Rounds, AAP News derdiler American Academy of Pediatrics alaninda otoriter dergileridir.

Kampüs İçi Erişim      Kampüs Dışı Erişim


American Doctoral Dissertations, 1933-1955 (ULAKBİM EKUAL) :

    American Doctoral Dissertations, 1933-1955 yılları arasında Amerikan üniversiteleri tarafından kabul edilmiş yaklaşık 100,000 doktora tezine erişim sunmaktadır. Basılı indeksi “Doctoral Dissertations Accepted by American Universities” olarak adlandırılmıştır. Yaklaşık 100,000 kayıt içeren American Doctoral Dissertations, 1933-1955 isimli bu kaynak original basılı indeksi tam sayfa resim olarak gösterir ve yazar adı, başlık adı, konu adı ve üniversite adı taraması yapılabilir.

Kampüs İçi Erişim      Kampüs Dışı Erişim


Annual Reviews :

    Annual Reviews Biyomedikal, Yaşambilim, Fizik, Ekonomi ve Sosyal Bilimler (Ekonomi dahil) olmak üzere 40 farklı disiplinde dergiler yayınlamaktadır. Review makale temel arastırma için zorunlu bir giriş kapısıdır. Tanınmıs araştırmacılar ve editörler her yıl özel disiplinlerdeki çok büyük miktarda araştırmayı gözden geçirip ayıklayarak sentezler. Araştırmacılara kendi alanlarındaki başlıca araştırmaları sunarak onlara konuları ile ilgili olarak güncel bilgileri sunar; zaman ve emek tasarrufu sağlar.

Kampüs İçi Erişim      Kampüs Dışı Erişim


Applied Science & Business Periodicals Retrospective Retro Index (ULAKBİM EKUAL) :  

    Applied Science & Business Periodicals Retrospective, 1913-1983 döneminde yayınlanmış olan 2,000’den fazla yayını indeksleyen yaşam bilimleri ve iktisadi idari bilimler alanındaki temel indekslerden biridir. Yaklaşık 4,7 milyondan fazla kayıtın yer aldığı veri tabanında, çevre mühendisliği, ekonomi, elektrik ve elektronik mühendisliği, enerji kaynakları ve araştırmaları, finans, havacılık ve uzay, endüstri mühendisliği, iletişim ve bilgi teknolojileri, iş sağlığı ve güvenliği, kimyasal maddeler ve eczacılık, maden mühendisliği, muhasebe, nükleer enerjisi ve mühendisliği, otomotiv mühendisliği, pazarlama ve satış, şirket birleşmeleri, ulaşım, uluslararası ticaret ve yayıncılık ve daha pek çok konuda birincil öneme sahip yayınları içermektedir.

Kampüs İçi Erişim      Kampüs Dışı Erişim


Applied Science & Technology Index Retrospective: 1913-1983 (ULAKBİM EKUAL) :  

    Bu arşiv veri tabanı 1913 ve 1983 yılları arasındaki önemli bilimsel çalışmalara, tartışmalı konuların çözümlerine, yenilikçilerin bulgularına ve teknolojinin gelişmesine adına yapılan araştırmalara ışık tutan mükemmel bir referans kaynağıdır. 1,400'den fazla süreli yayındaki 3 milyonun üzerinde makale barındıran Applied Science & Technology Index Retrospective: 1913-1983, aynı zamanda kitap incelemelerini özetleri ile indekslerken, Industrial Arts Index (1913-1957) tam dosyalarını da içerir.  

Kampüs İçi Erişim      Kampüs Dışı Erişim


Archives Unbound :  

Turkey: Records of the U.S. Department of State, 1802-1949  : Osmanlı İmparatorluğu’nun son dönemlerine ve genç Türkiye’ye ait notların bulunduğu bir koleksiyondur. İstanbul ve Ankara elçiliklerine ek olarak İskenderun, Halep, Erzurum, Sivas ve İzmir bürolarından elde edilen kayıtları da araştırmacıların hizmetine sunmaktadır. Osmanlı-Rus Savaşı, reformlar, ekonomik hayat, nüfus, göçler, Balkan Savaşları, 1.Dünya Savaşı ve Ermeni meselesi gibi bir çok başlık altında yüzlerce rapor, mektup ve gazete kupürlerini içermektedir.
Kaynak: ABD Ulusal Arşivi     İçerik: 232,429 görüntü

Democracy In Turkey/1950-1959: Records Of The US State Department Classified File : Türkiye'nin 1950’li yıllarda ABD ve diğer ülkeler ile ilişkilerin nasıl şekillendirdiğine dair pek çok yeni anlayış sunmaktadır. Bu koleksiyon Türkiye'nin iç koşullarının ekonomik ve sosyal konularının yanı sıra politik, resmi ve askeri ilişkilerin de yer aldığı binlerce sayfa ile geniş kapsamlı ve ayrıntılı olarak aydınlatmaktadır. ABD Dışişleri Bakanlığı kayıtlarını araştırmacılar için vazgeçilmez yapan resmi, derin ve birincil kaynaklar olmasıdır.
Kaynak: ABD Ulusal Arşivi    İçerik: 54,489 görüntü

British Campaign In Mesopotamia/1914-1918  : 1.Dünya Savaşı esnasında İngizlerin Mezopotamya bölgesinde gerçekleştirmiş oldukları faaliyetlere yönelik bir dijital koleksiyondur. Mezopotamya’da görevlendirilen İngiliz-Hint birliklerinin yazışmaları, ordu raporları, telgraflar ve ha-rekat planlarını inceleyebileceğiniz bir arşiv kaynağıdır.
Kaynak: British Library   İçerik: 3,334 Sayfa görüntü

Turkey, Greece, and the Balkan States: Records of the U.S. Department of State, 1930-1944  : 10 Haziran 1930 Ankara Anlaşması sonrasında iki ülke arasında nüfus değişimi sorununu çözme imkanı sağladı. Yunanistan’ın yaşadığı ekonomik sorunlar ve Bulgar tehditi, Türkiye ile olan ilişkilerini düzeltmek için mecbur bırakmıştır. 2. Dü-nya savaşı sırasında Yunanistan`ın Bulgaristan tarafından işgal edilmesi, mülteci sorunu, Avrupa’da yükselen milliyetçilik akımı ve azınlıkların mal varlıkları gibi da-ha birçok konuyu kapsamaktadır.
Kaynak: ABD Ulusal Arşivi    Sayfa Sayısı : 11,685

Cyprus Crisis/1967: Standoff Between Greece And Turkey : Bu koleksiyonda Makarios Hükümeti’nin anayasa değişiklik talepleri ile artan siya-si gerilim, 20/21 Aralık 1963 tarihinde ilk kanın akması ve 15 Kasım 1967 Boğaziçi ve Geçitkale katliamları gibi 1963-1967 yılları arasında Kıbrıs Adası’nda olan siya-si ve askeri olayları Amerikalı diplomatların perspektifinden inceleme imkanı sun-maktadır. Kıbrıs sorunu’nun BM gündemine taşınması, NATO, adadaki Türk- Rum çatışması, İngilizlerin rolü ve daha bir çok konu başlığında raporlara, haberlere ve yazışmalara ulaşabileceğiniz birincil kaynaktır.
Kaynak: ABD Ulusal Arşivi    Sayfa Sayısı : 5,991

Kampüs İçi Erişim      Kampüs Dışı Erişim

  B

Bates’ Visual Guide to Physical Examination :  

    Bates’ Visual Guide to Physical Examınation veritabanı; OSCE klinik düşünce modülleri, sistem tabanlı fiziksel test tekniklerini içeren, insan vücudunu baştan aşağı inceleyen klinik videoları erişime sunmaktadır.Bu online rehber; metin içeriklerin kanıta dayalı orijinlerine ve klinik doğruluklarına dikkat çekmekte ve bir çok şeride yer alan çeşitli hasta tipleri dahilinde oldukça geniş kapsamlı klinik bilgiler sağlamaktadır.
Bates’ Visual Guide to Physical Examınation veritabanı, klinisyenlerin pratik yapmaların imkan sağlamasına ek olarak; tıp, hemşirelik, fiziksel / iş terapisi ve eczacılık programları içinde yer alan tıbbi kurslar içinde faydalı bilgiler içermektedir.

Kampüs İçi Erişim      Kampüs Dışı Erişim


Beck Online :  

    Alman Hukukunda yer alan yasalara, şerhlere, hukuksal olaylara ve makalelere tam metin erişim sağlayan Almanca bir veritabanıdır : ---500 adet tam metin kitap, ---65 adet tam metin profesyonel hukuk dergisi, ---Mahkeme kararları, ---Yasalar, ---Hukuk Yorumları...

Kampüs İçi Erişim      Kampüs Dışı Erişim


BMJ Journals :  

    BMJ Dergi koleksiyonu sadece BMJ'yi değil, Sağlık Bakım Yönetiminden Nörolojiye geniş bir yelpazeyi içine alan 24 dergiyi de kapsamaktadır. Gut, Thorax, Archives of Disease in Childhood ve Annals of Rheomatic Diseases gibi, yayınlanan birçok BMJ Dergisi kendi alanlarında dünya lideri konumundadır.

Kampüs İçi Erişim      Kampüs Dışı Erişim      Kullanım Kılavuzu


Books@OVID :  

    Books@Ovid platformu; dünyanın en geniş klinik metin koleksiyonu ile Ovid arayüzünün sunduğu gelişmiş arama seçeneklerini birleştirmektedir. Books@Ovid platformu ile kitapların içindeki bölümler, konular, kitaplarda verilen referanslar ve ilgili internet sayfaları arasında linkler vermekte ve kitapların içinde kolayca gezinebilmenizi sağlamaktadır. Books@Ovid, temel sağlık ve uzmanlık dallarının yanı sıra hemşirelik ve eczacılık üzerine yazılmış en değerli, en çok referans verilen ve en çok kullanılan satın almış olduğumuz  kitapları kapsamaktadır.

Kampüs İçi Erişim      Kampüs Dışı Erişim


BSOL :  

    BSI standartları muhasebeden gözlük camına, her konuyu kapsar. Her yıl 6 bin standart gözden geçirilir ve yenilenir. Sadece basılı kopya olarak her yıl 130 bin BSI standart satılmaktadır. Her yıl 14 bin kuruluş BSI ile çalışmaya başlamaktadır, bu İngiltere'deki kuruluş sayısının sadece %9'udur. BSOL icerisinde EN standartlarinin tamami (24,700+) yeralmaktadir.BSOL icerisinde yeralan ISO standartları sayısı: 21,800+ (%88'ni kapsamaktadir) – BSI tarafindan icerilmeyen standartlar; genelde spesifik standartlardir. Orn.; Kenya icin uretilmis Bambudan yapilmis kopru standardi gibi.BSOL icerisinde yeralan IEC standartları sayısı: 4,800+ (%82'ni kapsamaktadir.)
NOT:  Abonelik kapsamında BSOL kapsamındaki tüm standartları bibliyografik olarak görebileceksiniz. Tam metin PDF dokümanı elde etmek için ygocer[at]marmara.edu.tr adresine eposta atmanız gerekmektedir.

Kampüs İçi Erişim      Kampüs Dışı Erişim


Business Source® Complete  (ULAKBİM EKUAL) :

    Kendi alanında dünyanın en kapsamlı tam metin veri tabanı olan Business Source® Complete hakemli ve seçkin içeriği sayesinde, iktisadi ve idari bilimler alanında üretilen bütün veri tabanlarını geride bırakmaktadır. Harvard, Standford, Wharton, MIT, Oxford, Cambridge, London School of Economics gibi dünyanın en önemli üniversitelerinin birincil danışma kaynakları arasındadır. Veri tabanı içerisindeki tam metin makaleler, 1886’lı yıllara kadar geriye gitmesinin yanısıra (JSTOR’un business koleksiyonunu büyük oranda içerir), 1,300’den fazla akademik dergide yayınlanan makalelenin taranabilir atıf bilgilerine de erişmek mümkündür (ISI sadece 234 derginin atıf bilgileri vermektedir). Business Source® Complete (BSC), kendi alanında lider tam metin hakemli dergilerin yanında, kitapları, vaka incelemelerini, şirket profillerini, SWOT analizlerini, bildirileri, ülke ekonomik raporlarını, endüstri raporlarını, pazar araştırma raporlarını ve ticari dergileri de içermektedir. BSC, 2,000’e yakını hakemli dergi olmak üzere, 60,000’den fazla başlığı tam metin olarak kullanıma sunmaktadır. 

Kampüs İçi Erişim      Kampüs Dışı Erişim


Britannica Online :

    Sanat ve edebiyat, dünya ve coğrafya, sağlık ve tıp, felsefe ve din, spor ve eğlence, bilim ve matematik, yaşambilimi, toplum ve beşeri bilim, doğa bilimleri, teknoloji ve tarih vb. 120,000 madde halinde düzenlenmiş ansiklopedik bilgiler, dünya atlası, görüntü ve resimler, sözlük ve kavramlar dizisi, bazı dergilerden alınmış 300,000 makale, haber başlıkları ve web kaynakları rehberliği içeren çok yönlü bir genel bilgi kaynağıdır.

Kampüs İçi Erişim      Kampüs Dışı Erişim

  C

Cambridge Journals Online :

    Cambridge Journals Online veri tabanı, sosyal ve beşeri bilimler, fen bilimleri, eczacılık, din, müzik, dil, teknoloji, mühendislik ve mimarlık gibi 35 başlıktaki 200 den fazla dergiye erişim sağlamaktadır.

Kampüs İçi Erişim      Kampüs Dışı Erişim


Canadian Business & Current Affairs Complete (CBCA)  (ProQuest Central) :

     Akademik dergilerden özel ilgi alanlarına yönelik dergilere ve genel magazinlere kadar geniş bir kapsamda Kanada’da yayınlanmış süreli yayınlara erişim olanağı sağlayan bir veri tabanıdır. Akademik dergiler genellikle Sosyal Bilimler, Beşeri Bilimler ve Bilim alanında yayınlanmış en önemli dergileri içermektedir. Diğer dergiler ise halk politikası, gençlik/çocukluk, yaşam tarzı, sağlık, kültür v.b. konuları içermektedir. Veri tabanının içeriğini bilimsel dergiler, ticari dergiler, kitaplar, magazinler, gazeteler ve raporlar oluşturmaktadır. Günlük olarak güncellenmektedir.

Kampüs İçi Erişim      Kampüs Dışı Erişim


Canadian Newsstand Complete  (ProQuest Central) :

     Kanada’nın öncü yayıncıları tarafından yayınlanan yaklaşık 300 gazetenin(The Globe ve Mail başlıca olmak üzere) tam metinlerine erişimi sağlar.

Kampüs İçi Erişim      Kampüs Dışı Erişim


ChemSpider (AÇIK ERİŞİM) :

    28 milyondan fazla kimyasal yapı ve bu yapılara ait detaylar veren ücretsiz bir kimyasal yapı veri tabanıdır. 400'den fazla kaynaktan çekilen verilerle ChemSpider, tek bir ara yüz altından kullanıcılara kapsamlı araştırmalar yapma imkanı sunmaktadır.

Erişim 


Clinical Key :

    Elsevier'in yeni ürünü Clinical Key doktorlarınızın sorularına daha hızlı yanıt veren daha akıllı bir arama seçeneği sunan kapsamlı bir veritabanıdır. Elsevier'e ait Clinical Key veritabanı içinde 35 tıbbi uzmanlık alanı yer almaktadır. Doody Core Titles E-Kitap listesi içinde yer alan Elsevier kitaplarının %95’inden fazlası Elsevier Clinical Key kapsamı içinde bulunmaktadır. Sağlık hizmetleri dünyası her zamankinden hızlı değişmektedir ve tıp uzmanlarının, bu hiza ayak uydurabilmelerini sağlamak için tasarlanmış özel olarak tasarlanmış tek bir kaynak bulunmaktadır: Elsevier ClinicalKey. Clinical Key, cevap verme hızınızı maksimize etmek için tasarlanmıştır.  Günümüzde, karşınıza, incelemek zorunda kalacağınız yüzlerce sonuç getiren aramalar yeterli değildir. Elsevier ClinicalKey, bu sorunu, karşınıza önce klinik açıdan en ilgili sonucu getirerek ve değerli vaktinizi koruyarak çözmekte, bu vaktin, hasta sonuçlarının iyileştirilmesine harcanmasına yardımcı olmaktadır.Elsevier Clinical Key, Elsevier’in tüm tıbbi ve cerrahi içeriğini – 1100’den fazla kitap, 500’den fazla en saygın dergi ve 9000’den fazla cerrahi ve tıbbi müdahale videosu – bir araya getirerek ve uygulama rehberleri, hastaları eğitici broşürler ve MEDLİNE’in tamamı gibi diğer değerli içerikle birleştirerek gerçekleştirmektedir.
 
Tam içerik listesi (güncel) :  http://www.geminiltd.com.tr/dosyalar/CK_icerik_listesi.xls
 ÖNEMLİ NOT: Kitap içeriklerini PDF olarak indirebilme ve çıktı alma için sadece bir kez www.clinicalkey.com sayfasının sağ üst köşesinde bulunan ''Register'' ikonuna tıklayıp kayıt yapmanız yeterlidir. Bu kayıt işleminden sonra kendi hesabınıza girerek aşağıdaki özellikleri kullanabilirsiniz. 
1) Çıktı alma
2) PDF içeriklerine erişim ve download
3) Resimleri otomatik sunuma ekleme: Presentatıon Maker
4) Arama sonuçlarınızdaki içerikleri daha sonra okumak için okuma listenize ekleme: Reading List 

Dergi içeriklerini PDF olarak indirme ve çıktı alma için kendi hesabınıza giriş yapmak gerekmemektedir.

Kampüs İçi Erişim      Kampüs Dışı Erişim


The Cochrane Library :

    The Cochrane Library; hasta bakım alanlarındaki (hastaneler, sağlık kuruluşları vb.), her düzeyde araştırma, öğrenme, finanse etme ve idare etmeden sorumlu olanları bilgilendirmek   için yüksek kalitede veri sağlayan veritabanlarını içeren bir koleksiyondur. The Cochrane Libray; her çeşit koruyucu sağlık hizmetleri sunan doktor,  hemşire,  bakıcı,  sağlık alanında çalışan profesyoneller, politika üreticileri ve hastalar için tedavilerin etkililiği hakkında güncel kanıtlar sunmaktadır. Cochrane dergileri, klinik tedavi kararları verebilmek adına gereken en üst düzey kanıtları temsil etmektedirler. The Cochrane Library; Cochrane dergilerine ek olarak, diğer sistematik dergi özetleri, teknoloji incelemeleri, iktisadi değerlendirmeler ve bireysel klinik deneyimlergibi başka güvenilir bilgileri de tek bir kaynakta sunmaktadır.

Kampüs İçi Erişim      Kampüs Dışı Erişim


Columbia International Affairs Online :

    Uluslararası ilişkiler konu alanında dünyanın en kapsamlı veri tabanlarından biri olarak kabul edilen bir kaynaktır. 1991 yılından günümüze kadar uzanan ve aylık olarak güncellenen dergiler, kitaplar, politika özetleri, önde gelen akademisyenlerin hazırladığı vaka çalışmaları, Economist İntelligent Ünit tarafından hazırlanan ülke raporları ve öğrencilerin uluslararası ilişkiler konu alanındaki çalışmalara yatkınlık kazanmalarına yardımcı ders materyallerini kapsayan bir koleksiyona erişim vermektedir.

Kampüs İçi Erişim      Kampüs Dışı Erişim


Communication Mass Media Complete :

    Veri tabanı toplam 230’dan fazla dergide yayınlanan makaleleri PDF formatında tam metin olarak kullanıma sunmaktadır. İletişim ve medya  alanındaki temel akademik süreli yayınlardaki makalelerin kaynakçaları ve hangi makalelerin hangi bilimsel çalışmalarda kullanıldığı bilgisi ( times cited ) bilgileri de araştırmacılara sunulmaktadır.

Kampüs İçi Erişim      Kampüs Dışı Erişim


Criminal Justice Periodicals  (ProQuest Central) :

     ProQuest Criminal Justice Periodicals uluslararası ceza hukuku’na yönelik kapsamlı bir veri tabanıdır. Ceza hukuku, kanun hükmü, ceza yönetimi, uyuşturucu ceza hükümleri, iyileştirme, aile hukuku ve endüstriyel güvenlik başlıkları altında oldukça kapsamlı bir içeriğe sahiptir.250’den fazla yayın içermekte ve bu yayınların 100’den fazlası tam metin olarak yer almaktadır.

Kampüs İçi Erişim      Kampüs Dışı Erişim

  D

Dalloz FR

Kampüs İçi Erişim      Kampüs Dışı Erişim


Dentistry & Oral Sciences Source™ :

    Dentistry & Oral Sciences Source™ veri tabanı, dış hekimliği konusunda dünyanın tek tam metin veri tabanıdır. Ayrıntılı indekslemesinin yanı sıra bu disiplindeki en çok okunan akademik dergileri ve kitapları tam metin olarak sunan bu veritabanında; • Dış hekimliği ile ilgili 210’den fazla temel akademik dergi (hakemli) mevcuttur, • 31 tane tam metin kitap bulundurur, • Tam metin erişim adreslerinin de yer aldığı 150'den fazla dergi içerisindeki taranabilir atıfları içermektedir. • Ayrıca 26 tane tam metin yeni akademik dergi (hakemli) önümüzdeki zaman dilimi içerisinde eklenecektir.

Kampüs İçi Erişim      Kampüs Dışı Erişim     Kullanım Kılavuzu


DergiPark  (AÇIK ERİŞİM  :

    TÜBİTAK ULAKBİM tarafından Eylül 2013 tarihinden itibaren yürütülmeye başlanan DergiPark Projesi ile ulusal akademik dergilerin kalitesini ve uluslararası etkisini artırmak amacıyla elektronik ortamda bir dergi yönetim sistemi kurulmuş ve dergi barındırma hizmeti verilmeye başlanmıştır. Türkiye'de yayınlanan akademik dergiler, TÜBİTAK ULAKBİM'in oluşturduğu bu platformda tam metinli olarak yayınlanmaktadır. Dergipark içerisinde tüm dergilerde arama yapmak ya da tek tek dergilere erişmek mümkündür.

Erişim


DOAB  (AÇIK ERİŞİM  :

    Bu veritabanı açık erişim olup, birincil amacı açık erişim kitapların keşfedilebilirliğini artırmaktır.

Erişim


DOAJ  (AÇIK ERİŞİM  :

    Bu veritabanı açık erişim olup, tümüyle akademik ve bilimsel makaleleri taramaktadır.

Erişim


D-Space Marmara Üniversitesi Açık Arşiv Sistemi  (AÇIK ERİŞİM  :

    Sistem, Marmara Üniversitesi'nin bünyesinde üretilen makale, sunum, tez, kitap, kitap bölümü, rapor gibi akademik çıktılarını içerir.

Erişim


DynaMed  (ULAKBİM EKUAL) :

    National Science Foundation - NSF (ABD American Ulusal Bilim Vakfı ) desteği ile hekimler tarafından, hekimler ve diğer sağlık profesyonelleri için hasta başı bakıma yönelik tasarlanmış olan DynaMed dünyanın en kapsamlı ve en güncel kanıta dayalı klinik referans aracıdır. 3,200’den fazla başlık için hazırlanmış özetleri, en güncel, geçerli ve pratik içeriği sağlaması, DynaMed’i uygulama sırasında ortaya çıkabilecek en önemli sorulara cevap verebilen vazgeçilmez bir kaynak haline getiriyor. Hergün güncellenen DynaMed’in editörleri her gün 500’den fazla tıp dergisinin içeriğini takip ederler. Her bir makale klinik ilgililik ve bilimsel geçerlilik açısından değerlendirildikten sonra yeni kanıt içeriğine entegre edilir ve en iyi kanıtı temsil eden genel sonuçlar uygun şekilde değiştirilir. Bu sistematik literatür takip sürecince, DynaMed’in içeriği en iyi kanıtlar ile belirlenir. DynaMed hastanelerde, tıp fakültelerinde ve diğer sağlık kuruluşlarında, hekimler, hemşireler, eczacılar, fizyoterapistler, öğrenciler, akademisyenler ve sayısız sağlık profesyoneli tarafından hasta başı bakım amaçlı kullanılmaktadır.yayınlanmış el kitaplarını içerir.

Kampüs İçi Erişim      Kampüs Dışı Erişim

  E

Ebrary :

    Toplam 80.000 üzerinde kitap içerir. Sınırsız sayıda kullanıcıya erişim veren EBRARY Academic Complete veritabanı her yıl %30 genişlemektedir. İçinde 16 koleksiyon barındırmaktadır. (Antropoloji ve Sosyoloji, İşletme ve Ekonomi, Bilgisayar ve Bilgi Teknolojileri, Egitim, Mühendislik ve Teknoloji, Tarih ve Politik Bilimler, Beşeri Bilimler, Dil, Edebiyat ve Dilbilim, Hukuk, Uluslar arası İlişkiler ve Kamu Politikası, Yaşam Bilimleri, Tip, Hemşirelik ve Yardımcı Sağlık Bilimleri, Doğa Bilimleri, Psikoloji, Din, Felsefe).  Güncel kitap listesine buradan ulaşabilirsiniz.

Kampüs İçi Erişim      Kampüs Dışı Erişim


Ebscohost veritabanlarında toplu tarama :

    Ebsco firmasından abone ve satın alma yolu ile sağlamış olduğumuz kaynakları tek bir ara yüzden taramanıza olanak sağlar.

Kampüs İçi Erişim


Ebscohost e-book collection :

    Ebsco firmasından satın alınmış olan e-book koleksiyonunu burdan tarayabilirsiniz. Ebsco Elektronik kitap indirme kılavuzu için tıklayınız  

Kampüs İçi Erişim      Kampüs Dışı Erişim


Ebscohost e-book academic collection :

    Dünyadaki en geniş kapsamlı (hem sayısal hem de içerik anlamında) multi disipliner, kullanıcı sınırı ve limiti bulunmayan , tam metin elektronik kitap veritabanıdır.EBSCO eBook Academic Collection veritabanında, 129,842 akademik ekitap mevcuttur. Yüklenebilir ekitap sayısı açık ve nettir. Toplam 118,384 ekitap yüklenebilir özelliktedir. Yani toplam sayının %91’i indirilebilirdir. Kalan kısım ise, yayıncı sınırlaması sebebiyle yüklenememektedir. Kitapları tek bir seferde 60 sayfaya kadar yazdırma ve e-posta ile gönderme özelliği bulunmaktadır.
Ebsco Elektronik kitap indirme kılavuzu için tıklayınız   

Kampüs İçi Erişim      Kampüs Dışı Erişim     Kullanım Kılavuzu


The Economist Intelligence Unit :

    Country Reports yaklaşık 200 ülkeyi kapsar, ulusal, bölgesel ve global olayları kısa ve orta vadede politik ortam, ekonomik politika, sektörel trendler, ve ticaret ve ödemeler konusunda analizler sunar.. Analizi ayrıntılı iki yıllık tahminler tamamlar, politik ve ekonomik gelişmeler ve trendler saptanır. ViewsWire her gün 200 ülkeye ilişkin, 250’i aşkın önemli ekonomik, siyasi ve pazar gelişmesini işaret eder, ve bunların iş dünyasındaki etkileri hakkında özet analitik brifingler verir.Politika,Ekonomi, İşdünyası, Finans, Yönetmelikler ve öngörüler bulabilirsiniz. 

Kampüs İçi Erişim      Kampüs Dışı Erişim


Education Index Retrospective: 1929-1983  (ULAKBİM EKUAL) :

    Education Index Retrospective, çok-kültürlü/etnik eğitim, dil sanatları, din eğitimi, eğitimde bilgisayarlar, fen ve matematik, hükümet fonları, kütüphanecilik, literatür standartları, okul öncesi eğitim, okul yönetimi, orta öğretim, sanat dalları, sosyal çalışmalar, sürekli eğitim, uzaktan eğitim, yetişkin eğitimi, yüksek öğrenim v.b. konularında birçoğu hakemli olmak üzere 700’den fazla yayını detaylı bir şekilde indeksleyerek 835.000’den fazla kayıt sunar. Arşiv niteliğindeki literatürde aranılan bilgi, güncellenmiş konu başlıkları sayesinde günümüzün anahtar kelimeleri ile rahatlıkla bulunabilir. Ayrıca, eski tarihlere ışık tutması açısından orijinal konu başlıkları da korunmuştur.

Kampüs İçi Erişim      Kampüs Dışı Erişim


Education Source :

    EBSCO Publishing tarafından özellikle Eğitim Fakülteleri için hazırlanıp Ekim 2012’de kullanıma sunulan Education Source veri tabanı, dünyanın en itibarli ve hakemli eğitim dergilerini içerisinde bulunduran temel danışma kaynağı olup;1700’den fazla tam metin akademik dergi, binlerce derginin bibliyografik kayıt (indeks ve özetleriyle beraber), 550’den fazla kitap, binlerce eğitim ile ilgili konferans bildirisi, kitap eleştirilerini de içeren 4 milyondan fazla makale atıfı, 100,000’den fazla kontollu ve çapraz referanslı eğitsel test ve daha birçok kaynak içermektedir

Kampüs İçi Erişim      Kampüs Dışı Erişim     Kullanım Kılavuzu


Elsevier Açıkerişim Dergileri  (AÇIK ERİŞİM  :

    Elsevier tarafından yayınlanan açık erişimli dergilere erişebilirsiniz.

Erişim


E-MAREFA - Islamic Studies & Arabic Language :

    E-Marefa Arap dünyasının en prestijli akademik yayıncıları tarafından hakemli dergilerde yayınlanan tam metin makalelere, istatistiklere, tezlere erişim imkanı sunmaktadır. Marefa, Ürdün'de "World Company for Digital Content" tarafından yönetilen bir Arap elektronik veritabanıdır. Bu şirket Arap dijital içeriği ve bilgi sağlamada uzmanlaşmıştır. İçeriğinde genel olarak 19 Arap ülkesindeki 300 kuruluştan yaklaşık 1750 akademik ve istatistiki tam metin dergi, 250.000 tam metin makale bulunmaktadır.

Kampüs İçi Erişim      Kampüs Dışı Erişim     Kullanım Kılavuzu


Emerald (ULAKBİM EKUAL) :

    Emerald Management 175, Emerald Group Publishing tarafından yayınlanan işletme, yönetim ve ekonomi başta olmak üzere ilgili konularda hakemli ve uluslararası kapsamlı dergilerden 175 tanesini içeren bir veri tabanıdır. Bazı dergilerin tam metin başlangıcı 1994 yılına kadar gitmektedir. Dergilerin kapsadığı konular; işletme, yönetim, strateji, ekonomi, pazarlama, muhasebe ve finans, uluslararası ticaret, operasyonlar ve lojistik, kalite, insan kaynakları, sağlık ve sosyal bakım, bilgi yönetimi, kamu yönetimi, çevre yönetimi, turizm ve otelcilik...

Kampüs İçi Erişim      Kampüs Dışı Erişim


Emerald  e-book series :

    Emerald Group Publishing tarafından yayınlanan dergilerle benzer konularda içeriğe sahip olan eKitap Serileri 2013 yılı öncesi ciltleri satın alınmış ve 2013 yılında çıkacak olan yeni seri ciltlerine abone olunmuştur.  Seriler  iki konu başlığı altında sunulmaktadır. Business, Management and Economics; başta işletme, yönetim ve ekonomi olmak üzere ilgili konularda 85 seri altında 720 cilt e-kitap tam metin olarak sunulmaktadır, Social Sciences; Eğitim, çevre yönetimi, sağlık yönetimi, dil ve dil bilim, sosyoloji ve kamu politikaları konularında 45 adet seri altında 340 cilt e-kitap tam metin olarak sunmaktadır. Kitapların içeriği bölüm bölüm (chapter) olarak indirilebilmektedir, indirilecek sayfa veya bölüm sayısında herhangi bir sınırlama yoktur.

Kampüs İçi Erişim      Kampüs Dışı Erişim


Enago :

    ENAGO İngilizce yazılmış bilimsel makalelerin ya da kitap bölümlerinin, uluslararası yayın platformlarına gönderilmeden önce ilgili bilimsel alanda ana dili İngilizce olan uzmanlar tarafından dil ve anlatım bakımından son düzeltmelerinin yapılmasını, yayın adayının yayınlanacak platformun şekil şartlarına göre biçimlendirilmesini içeren bir son kontrol ve okuma hizmetidir. Enago hizmetinin kurum içi koordinasyonu "Akademik Gelişim Birimi" tarafından yürütülmektedir.

Erişim

 


Encyclopedia of Islam  :

    Encyclopaedia of Islam Online (EI Online) 2. baskı (“EI2”) ve 3. baskıların (“EI3”) yayınlanan tüm sayılarını içermektedir. 2007 yılında başlatılan son baskı için çalışmalar sürdürülmektedir. EI Online arama motoru her iki baskıdan en popüler ve en güncel sonuçları otomatik olarak taramaktadır. EI2 (1955-2005) ve EI3. (2007-) baskılara ait tüm materyallere erişim imkanı vardır. Encyclopaedia of Islam Online’a her 3 ayda bir 125-150 makale eklenmektedir. Bu da yıllık 800,000 kelimeye denk gelmektedir. 2013 yılında 550 yeni makale eklenmiştir. 2014 yılında Temmuz ayına kadra 218 makale (244,000 kelime) eklenmiştir. Ayrıca 90 adet harita içeren Tarihi İslam Atlası (Historical Atlas of Islam ) ‘da bu referans kaynağına 2012 yılında eklenmiştir.
(Önemli Not: Erişimin açık oldugu kaynaklar "yeşil dikdörtgen" şekli ile belirtilmiştir. Bunun dışında göreceğiniz  kaynaklara erişiminiz bulunmamaktadır.)

Kampüs İçi Erişim      Kampüs Dışı Erişim


Endnote :

    Bilimsel araştırma sürecindeki hızınız sürekli gelişime ayak uydurmanızı sağlar. EndNote, kaynak, makale arama, düzenleme, araştırmalarınızı paylaşma ve kaynakça oluşturma konularında sunduğu esnek araçlarla araştırma ve makale yazım sürecinizi sorunsuz ve kolay hale getirir.

Endnote ve proxy entegrasyonu için : 

 • EndNote'da Edit > Preferences menusunu açın

 • Soldaki listeden "Find Full Text" i seçin

 • Open URL Path alanına "proxy.marmara.edu.tr:1883" ve

 • URL alanına "http://proxy.marmara.edu.tr" adreslerini girin.

Bu şekilde veritabanlarına bağlanırken yada tam metin indirmek istediğinizde authentication ekranı çıkacak ve kullanıcı adı şifrenizle sorunsuz search veya download işlemi gerçekleştirebileceksiniz.

Proxy ile EndNote içerisinden veritabanlarında Find Full Text özelliğini kullanmak için; 

1.       Yol: EndNote içerisinden veritabanlarında yapılan arama işlemi için Find Full Text özelliği kullanımı

 -          Internet Explorer’ı açın.

-          Tools>Internet Options>Connections>LAN Settings ekranında proxy ayarlarınızı girin.

-          EndNote’u açın. Edit>Preferences>Find Full Text bölümüne proxy ayarlarınızı aşağıdaki gibi girin.

 OpenURL Path: proxy.marmara.edu.tr:1883

Authenticate with: http://proxy.marmara.edu.tr

 -          Find Full Text komutunu çalıştırmadan önce EndNote içerisinde yapmış olduğunuz arama sonuçlarınızın tümünü seçin (Ctrl+A). Sağ tuş menü>Find References Updates... komutunu çalıştırın.

-          EndNote tüm kayıtlarınız için eksik olan bazı bilgileri (örn. DOI) tamamlamak için arama işlemi gerçekleştirecek ve eksik bilgi bulduğu kayıtlar ile güncel kayıtları ‘Rewiev Avaible Updates’ ekranında görüntüleyecektir.

-          ‘Update All Fields’ butonuna bastıktan sonra ‘Save’ butonuna tıklayarak kaydedin.

-          Tüm kayıtları seçtikten sonra Sağ tuş menü>Find Full Text>Find Full Text... komutu ile tam metinlerinizi aratabilirsiniz. 

2.       Yol: Direct Export özelliği kullanılarak veritabanlarından EndNote içerisine aktarılarak yapılan arama işlemi için Find Full Text özelliği kullanımı 

-          Internet Explorer’ı açın.

-          Tools>Internet Options>Connections>LAN Settings ekranında proxy ayarlarınızı girin.

-          EndNote’u açın. Edit>Preferences>Find Full Text bölümüne proxy ayarlarınızı aşağıdaki gibi girin.

 OpenURL Path: proxy.marmara.edu.tr:1883

Authenticate with: http://proxy.marmara.edu.tr

 -          Veritabanından EndNote içerisine aktarmış olduğunuz kayıtların tümünü seçin (Ctrl+A).

-           Tüm kayıtları seçtikten sonra Sağ tuş menü>Find Full Text>Find Full Text... komutu ile tam metinlerinizi aratabilirsiniz.

 Not: Online bağlantı sırasında üniversite kullanıcı adı ve şifreniz gerekmektedir.

Not: EBSCO veritabanlarının EndNote programı içerisinden taranabilmesi için aşağıdaki linklerde yer alan bağlantı dosyalarının (Z39.50) kullanılması gerekmektedir.
Dosyalar
Dosyaları nasıl entegre ederim?

Kampüs İçi Erişim  (Akademik)   Kampüs İçi Erişim  (Öğrenci)   Kampüs Dışı Erişim


ERIC (ULAKBİM EKUAL) :

    ERIC® (the Education Resource Information Center), eğitim literatürüne ve kaynaklarına erişim sağlamaktadır. Bu veri tabanı, Current Index of Journals in Education ve Resources in Education Index içerisinde yer alan dergilere erişim sağlar. 1966’dan günümüze kadar 1.4 milyondan fazla kayıt içeren ERIC® 337,000 tam metin döküman sunmaktadır.

Kampüs İçi Erişim      Kampüs Dışı Erişim


European Views of the Americas: 1493-1750 (ULAKBİM EKUAL) :

    John Carter Brown Library ile işbirliği içerisinde EBSCO Information Services, 1750’den önce Avrupa’da Amerika hakkında yazılan basılı kayıtlar için kapsamlı bir rehber üretti. Toplamda 32,000’den fazla kayıt içeren bu veri tabanında yer alan başlıca konular:

 • Amerika’daki Britanyalılar

 • Ticaret

 • Keşifler

 • Amerika’daki Flemenkler

 • Amerika’daki Fransızler

 • Büyük Britanya – Koloniler

 • Amerika’daki dinler ve inançlar

 • Korsanlar

 • Köle ticaret,

 • ve çok daha fazlası...

Kampüs İçi Erişim      Kampüs Dışı Erişim

  F

FA Davis  e-kitapları :

    FA Davis, tıp alanında öğrencilerin ve akademisyenlerin değişen ihtiyaçlarını karşılamak için en son bilimsel ve klinik bilgileri sağlar.202 e-kitaptan oluşan koleksiyon, hemşirelik ve sağlık yönetimi ile ilgili önemli kaynakları içermektedir.

Kampüs İçi Erişim      Kampüs Dışı Erişim


FINNET :

    Tek kullanıcılı olarak Bahçelievler Kampüsünde İşletme Fakültesi Dekanlığında kullanılmaktadır.

  G

Green File  (ULAKBİM EKUAL) :

    GreenFILE insanın doğa üzerindeki etkisini bütün yönleriyle kapsayan, iyi araştırılmış bilgileri sunar. Doğa ile ilgili multidisipliner bir veri tabanı olan GreenFILE, çevre ile tarım, eğitim, hukuk ve teknoloji gibi çeşitli disiplinler arasındaki bağlara dikkat çeker. Kapsadığı başlıklardan bazıları şunlardır; küresel ısınma, iklim değişiklikleri, kirlilik, ağaçlandırma, tarım, yenilenebilir enerji ve geri dönüşüm. 9,100’den fazla kayıt için açık erişim tam metin içeren bu veri tabanında, 612,000’in üzerinde kayıt özetleriyle birlikte indekslenmektedir.

Kampüs İçi Erişim      Kampüs Dışı Erişim

  H

Heinonline  :

    HeinOnline, Uluslararası alanda en fazla bilinen ve akademik kurumlar tarafından en fazla kullanılan hukuk veritabanıdır.Genellikle Amerikan hukuk sistemine ilişkin dergilerde yer alan makalelere tam metin erişim sağlayan bu veritabanının içeriğinde 1100'den fazla süreli hukuk dergisi, ünlü hukukçular tarafından yazılmış hukukun her alanına yönelik çok sayıda klasik eser bulunmaktadır. HeinOnline veri tabanında, Hukuk dergileri koleksiyonu, Federal mahkeme kayıtları, uluslararası anlaşmalar ve sözleşmeler, yüksek mahkeme kararları gibi temel koleksiyonlar yer almaktadır.

Kampüs İçi Erişim      Kampüs Dışı Erişim


Hiperkitap :

    Hiperkitap; Hiperlink tarafından geliştirilmiş, bilim insanlarının, öğrencilerin ve meraklıların akademik bilgiye hızlı ve kolay erişebildikleri Türkiye’nin ilk ve tek Türkçe online e-kitap veritabanıdır. Hiperkitap’ta; tarihten edebiyata, matematikten felsefeye, sanattan mühendisliğe birçok konu başlığı altında 300 yayınevinin 12.000’den fazla e-kitabı bulunmaktadır. Hiperkitap; atlaslar, sözlükler, ansiklopediler gibi danışma kaynaklarını da içermektedir. Önde gelen üniversitelerin akademik yayınları da Hiperkitap’ta yer almaktadır. Kullanıcılar; Hiperkitap’ta bulunan 12.000’den fazla e-kitabı online olarak görüntülemenin yanı sıra bilgisayarlara, android cihazlara, ipad ve iphonelara ödünç alabilmektedirler. Böylece internet erişimine ihtiyaç duymadan e-kitaplardan yararlanabilmektedirler.  “My library” özelliğiyle Hiperkitap’ta kendi kütüphanelerini oluşturarak e-kitap sayfalarında notlar alabilmekte, 60 sayfaya kadar çıktı alıp paylaşabilmekte, farklı formatlarda atıf verebilmektedirler

Kampüs İçi Erişim      Kampüs Dışı Erişim


Hoovers (ProQuest Central) :

     Hoover's™ Company Profiles özellikle akademik kütüphaneler için eşsiz bir kaynaktır. Kullanıcılar işletme bilgilerini şirketler, endüstriler ve bunlara liderlik yapanlara ait bilgiler ile birleştirme imkanına sahip olabilirler. 40.000’nin üzerinde şirket, 600 endüstri ve 225.000 önemli yöneticiye ait bilgiler Hoover's Company Profiles üzerinden erişilebilir.

Kampüs İçi Erişim      Kampüs Dışı Erişim


HukukTürk :

    Her gün güncellenen, birbirine hiperlinklerle bağlanmış T.C. Mevzuatı (Kanunlar, KHK’ler, Tüzükler, Yönetmelikler, B.K. Kararları, Genelgeler, Tebliğler). Kanun maddeleri ve konuları ile ilişkilendirilmiş, özü yazılmış, tasnifli İçtihatlar (Yargıtay, Danıştay, Anayasa Mahkemesi, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi Kararları). Resmi Gazete günlük olarak sisteme girilmekte ve değişiklikler aynı gün yerlerine işlenmektedir. Ayrıca Mevzuat Grupları, Türk Hukuk Bibliyografyası, Dilekçe ve Sözleşme örnekleri, Kanun Tasarıları, Yeni ve Değişen Mevzuat, Hukuk Sözlüğü (metinlerle ilişkilendirilmiş) ve Hukuki Duyurular gibi faydalı servisler yer almaktadır. 

Kampüs İçi Erişim      Kampüs Dışı Erişim      Kullanım Kılavuzu


Humanities & Social Sciences Index Retrospective: 1907-1984  (ULAKBİM EKUAL)

    Bu değerli araştırma kaynağı beşeri ve sosyal bilimlerin farklı alanlarındaki önemli dergileri yüksek kalitede indekslemektedir ve içerik 1907’ye kadar uzanmaktadır. Humanities & Social Sciences Index Retrospective: 1907-1984 1,200’e yakın süreli yayın, 1,300,000’den fazla kayıt ve 240,000’den fazla kitap incelemesi indekslemektedir.

Kampüs İçi Erişim      Kampüs Dışı Erişim

  I

İdeal Online :

    415.000’in üzerinde makale içeren İdealonline Süreli Yayın Elektronik Veritabanı, tarih, siyasal bilimler, edebiyat, sosyoloji, eğitim, ekonomi-finans, sağlık bilimleri, kültür sanat, müzik gibi alanlarda yayınlanan Türkçe hakemli ve popüler dergileri içermektedir. 

Kampüs İçi Erişim      Kampüs Dışı Erişim


IEEE (ULAKBİM EKUAL) :

    IEEE Xplore veritabanı, elektrik ve elektronik, bilgisayar, bilgi teknolojileri, bioteknoloji, fizik ve ilgili diğer bilimlerdeki yayınları kapsamaktadır.IEEE Xplore® ile; Institute of Electrical and Electronics Engineers (IEEE) ve Institute for Electrical Engineers (IEE) tarafından 1988’den günümüze yayınlanmış bütün süreli yayınlarına (journal, transaction, magazine, letter), IEEE ve IEE tarafından 1988’den günümüze kadar gerçekleştirilmiş bütün konferanslarına ait bildirilere, bütün güncel IEEE Standartlarına, 1950-1988 arasında yayınlanmış IEEE dergileri ve konferans bildirilerinden seçilmiş makalelere, tam metin olarak erişilmektedir.

Kampüs İçi Erişim      Kampüs Dışı Erişim      Kullanım Kılavuzu


International Index to Music Periodicals :

    435'ten fazla uluslararası sureli müzik yayınını içeren çok özel ve önde gelen bir indekstir. IIMP şu anda 600.000'den fazla kayıt örneği kapsamakta olup, bunların çoğu son on yılda yayınlanmış kayıtları göstermekte ve ayrıntılı konu indeksi ve özetleri sunmaktadır. IIMP Full Text 110'dan fazla tam metin dergiyi kapsamaktadır.

Kampüs İçi Erişim      Kampüs Dışı Erişim


Institute of Physics :

    Institute of Physics'in Fizik, BiomedikalMühendisliği, Malzeme Mühendisliği, Elektrik, Makina ve BilgisayarMühendisliği alanlarındaki 113 dergiye tam metin erişim olanağı sağlayan Elektronik Dergi Hizmeti, 100.000 den fazla makale ve 30'dan çok konu başlığı ile hizmet vermektedir.

Kampüs İçi Erişim      Kampüs Dışı Erişim


İ.B.B. Atatürk Kitaplığı Sayısal Arşiv ve e-Kaynaklar (AÇIK ERİŞİM) :

    Koleksiyonunda yaklaşık olarak 350.000 (yaklaşık sayı) cilt/adet eser bulunan Kütüphanedeki nadir eser sayısı 70.000’dir. 5.000 civarında Elyazması eser bulunan kütüphanedeki nadir eserlerin 36.000’i Arap harfli (50 Atlas, 600 salname, 350 takvim) 3500’ü Arapça, 500’ü de Farsça kitaptır.Proje harici olmakla beraber Atatürk Kitaplığı koleksiyonunda bulunan Osmanlı dönemine ait süreli yayın, kartpostal, albüm, harita, salname, yazma ve gravürlerden oluşan 1.150.000 görüntü hali hazırda sayısal ortamda okuyucu hizmetine sunulmuş olup bu eserler kütüphane içerisinde intranet üzerinden kullanıcı erişimine açılmıştır.  Sisteme üye olunarak koleksiyonlara ücretsiz ulaşılabilmektedir.

Erişim


İslam Ansiklopedisi (AÇIK ERİŞİM) :

    TDV İslâm Ansiklopedisi kamuoyunun doğru bilgi edinme ihtiyacını karşılamayı hedefleyen, aynı zamanda dinî ve sosyal bilimlerde araştırma yapmak isteyenlerin başvurabileceği ciddi, kapsamlı ve kuşatıcı bir kaynaktır. Ansiklopedide titizlikle uygulanmaya çalışılan temel ilke, bütün maddelerin güvenilir kaynaklara dayanması ve doğru bilgiler ihtiva etmesidir. Bunun yanı sıra maddelerin yazımında gerek muhteva gerekse kaynaklar açısından araştırmacıların akademik beklentileri ile kültür seviyesi birbirinden farklı okuyucuların bilgi edinme ihtiyaçları göz önünde tutulmuştur.

Erişim


iThenticate (ULAKBİM EKUAL) :

    TÜBİTAK Bilim Kurulu’nun 9 Temmuz 2011 tarih ve 199 sayılı kararı gereği, doğrudan akademik yayınların değerlendirilmesi ile ilgili (öğrenci ödevleri hariç) kapsamlı bir akademik içeriğe sahip olan “İThenticate” intihali engelleme programı üniversitemizin erişimine açılmıştır. iThenticate, akademisyenlerin, hakemlerin ve editörlerin, makale ya da draftları taramalarını sağlar. ULAKBİM tarafından üniversitemizin erişimine açılan İThenticate programını kullanmak isteyen akademik personelin isim, soy isim  ve  @marmara  mail adreslerini içeren bilgileri  kutuphane[at]marmara.edu.tr  adresine mail ile göndermeleri gerekmektedir. Erişim tanımlamaları ile ilgili olarak Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığında görevlendirilen kişi, üniversitemiz bünyesinde İthenticate programına erişim sağlamak isteyen akademik personelin sisteme erişim tanımlamalarını yapacaktır. Bilgileriniz sisteme kaydedildikten sonra; sisteme giriş bilgileri belirtmiş olacağınız e-mail adresinize sistem tarafından (info[at]ithenticate.com adresli) otomatik gönderilecektir, lütfen bu adresten (info[at]ithenticate.com) gelen maili dikkate alıp, e-malinizi kontrol etmeyi unutmayınız. Bu kullanıcı adı ve şifre www.iThenticate.com adresindeki “login” alanına yazıldığında sisteme giriş yapılmış olacaktır.  Tanımlama işlemleri haricindeki kullanıma yönelik diğer bütün işlemler kullanıcı tarafından yapılacaktır.

NotUlakbim, programın sadece makale tarama lisansını almıştır. Bu yüzden tez taraması yapılmamalıdır.

Kampüs İçi Erişim      Kampüs Dışı Erişim      Kullanım Kılavuzu

  J

The Journal of the American Medical Association (JAMA) :

    American Medical Association (AMA),  1847 yılında ABD’de kurulmuş, kar amacı gütmeyen, en büyük mesleki tıp derneklerinden biridir. Amacı, tıp bilimini, tıp sanatını ve halk sağlığı konularındaki gelişmeleri desteklemektir. American Medical Association, tütün kullanımından ergen sağlığına, AIDS’den yaşlı bakımına, hastaların ve halkın sağlığı için önemli birçok konuda çalışmalar yapmaktadır. AMA, öncelikle JAMA, The Journal of the American Medical Association dergisini ve ardından da 9 uzmanlık alanı yayını olan Archives Journals arşivlerini yayınlamaktadır. JAMA ve Archive Journals günümüzün, en seçkin hakemli tıp yayınları arasında değerlendirilmektedir. Her dergi, kendi alanında klinik dergi sıralamalarının başlarında yer almaktadır.

Kampüs İçi Erişim      Kampüs Dışı Erişim


Jove :

    Biyoloji, tıp, nöroloji, mikrobiyoloji, immünoloji gibi bazı temel alanları kapsayan video tabanlı veritabanı olan Jove, araştırmaların video formatında erişime sunulduğu bir veritabanıdır.

Kampüs İçi Erişim      Kampüs Dışı Erişim


Jstor :

    JSTOR,dergilerin güncel sayılarını içermez fakat günümüzden 2-5 yıl öncesinekadarki dergilerin bütün sayılarını kapsar. Abonesi olduğumuz koleksiyonlar : Arts & Sciences I, Arts & Sciences II, Arts& Sciences III, Arts & Sciences IV, Arts & Sciences Complement, Business, Language & Literature, Mathematics & Statistics, Music 

Kampüs İçi Erişim      Kampüs Dışı Erişim

  K

Karger e-book:

    

Kampüs İçi Erişim      Kampüs Dışı Erişim


Kazancı İçtihat Bilgi Bankası/Mevzuat Bilgi Bankası/Hukuk Eserleri Bilgi Bankası :

    Tüm T.C. Kanunları, T.C. K.H.K.ler, T.C. Tüzükleri, B.K.K. Yönetmelikleri, 750.000 (Yedi yüz elli bin) adedi aşkın Yargıtay, Danıştay, Anayasa Mahkemesi, Uyuşmazlık, Sayıştay, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi Kararları. Binlerce dilekçe örneği, resmi gazete fihristi, döviz kurları, iç borçlanma senetleri. Tüm yeni mevzuat girişi ve mevzuat değişiklikleri günlük işlenmektedir.

Kampüs İçi Erişim      Kampüs Dışı Erişim


Knovel :

    Knovel; mühendislerin ve mühendislik öğrencilerinin akademik güvenilirliği olan bilimsel bilgilere analitik arama motorları sayesinde ulaşabildiği bir elektronik kitap platformudur.Knovel, mühendislik konularında yayın yapan dünyanın en saygın yayınevlerinden ve AASHTO, AIAA, AIChE, AMACOM, ASCE, ASHRAE, ASME, SAE gibi meslek örgütlerinden 35 konuda sağladığı zengin mühendislik içeriğiyle araştırmacıların en büyük yardımcısıdır.
    Knovel’ın temel özelliği:  Knovel, mühendislik dilini anlayan arama motoruyla formüllerdeki, tablolardaki ve grafiklerdeki bilgiler dahil her türlü doğru bilgiyi kullanıcılarına sunmaktadır. Knovel bu özelliğiyle kullanıcılarına asla vakit kaybettirmez.
    Knovel sonuçları analiz etmek için özgün yöntemler de sunmaktadır. Araştırmacılar, mühendislik ile ilgili e-kitapların içerisinde yer alan tablolarda ve grafiklerde formüllerle kendi değerlerini oluşturup interaktif olarak işlem yapabilmekte ve bu verileri Excel’e aktarabilmektedirler. Kullanıcılar interaktif olarak bilgileri sınıflandırır, karşılaştırır ve onları yeni araştırmalarında otomatik olarak kullanabilmektedirler. Aynı zamanda data search seçeneği sayesinde elementler ile ilgili özel aramalar yapabilmektedirler.

Kampüs İçi Erişim      Kampüs Dışı Erişim

  L

Lebib Yalkın Mevzuat Bilgi Bankası :

     Mevzuat Yayımcılığında 58. yılını dolduran Lebib Yalkın Yayımları, en güvenilir ve en kapsamlı güncel mevzuatı, en kullanışlı şekilde yayımlamaktadır. Mevzuat Bilgi Bankası MEVBANK ‘ta Resmi Gazete’de yayınlanan tüm kanunlar, kanun hükmünde kararnameler, tüzükler, yönetmelikler, tebliğler ve emsal teşkil edecek içtihatlar 64 konu başlığı altında sunulmakta olup, Lebib Yalkın Mevzuat Dergisi de yer almaktadır. Gelişmiş arama motoru sayesinde hızla istenilen mevzuat belgelerine ulaşmak, üzerindeki değişiklikleri takip etmek çok kolaydır.

Kampüs İçi Erişim      Kampüs Dışı Erişim


Legalbank :

    LegalBank, kullanıcıların internet üzerinden hukuka ulaşabilmesini sağlayan bir elektronik bilgi bankası programıdır. LegalBank ile kullanıcılar güncel T.C. Mevzuatına ve en yeni tarihli Yüksek Mahkeme Kararlarına Dilekçe vb belge örneklerine internet üzerinden ulaşılabilmektedirler. LegalBank mevzuat değişikliklerini sisteme işlemektedir. Her gün yeni tarihli mahkeme kararlarını programına ekleyerek kullanıcılarına yüksek mahkemelerin görüş değişikliklerini en kısa sürede ulaştırmakta ve kendilerine zengin içerikli bir içtihat arşivi sunmaktadır. Kullanıcılar bu siteden tüm mevzuata, mahkeme kararlarına ve dilekçe vb belge ör eklerine kolaylıkla ulaşabilmektedir. Ayrıca kullanıcılar sistemde kanun maddeleri ile kararlar ve belgeler arasında link bağlantıları kurulduğundan aranılan konu ile ilgili tüm bilgilere bu linkler aracılığı ile ulaşılabilmektedirler. Sistemde çeşitli arama motorları ve kavram listesi yer almaktadır. 

Kampüs İçi Erişim      Kampüs Dışı Erişim


Legal  Online Hukuk Dergi ve Kitap :

    Çoklu kullanıcı online üzerinden tüm dergilerimizi ve kitaplarımızı geçmişten bu yana tüm sayılarını görüntüleyebilmektedir. Genel arama butonundan istediğiniz karar ya da makaleyi girerek arama yapıp bilgiye hızlı bir şekilde ulaşa bilmektedir. Bulduğunuz veriyi yazıcıdan çıktı alıp kopyalama yapabilmektesiniz.

Kampüs İçi Erişim      Kampüs Dışı Erişim


Lexi-Comp Online :

    Lexicomp; 1978 yılında kurulmuş olup, bünyesinde 360 Eczacı ve Doktor barındırmakta ve çeşitli ülkelerde ilave 2200 bağlantılı doktor ve eczacı çalışanı ile tek ve en kapsamlı İlaç Veritabanı üreticisi konumundadır. Merkezi Amerika Birleşik Devletlerindedir.Lexicomp üç tıbbi bilgi kaynağını “kapsamlı tek bir online çözümde” sunan tek sağlayıcıdır. Lexi‐Comp ONLİNE klinik veri tabanları koleksiyonu ve modüllerine ek olarak, bağımsız ve yüksek derecede kabul görmüş ilaç bilgi veri tabanlarına tek arayüzden erişim sunan tıbbi bilgi kaynağıdır.Eczacılar, doktorlar ve hemşireler için başucu kaynağıdır.LexiComp paketi kapsamında yer alan AHFS (American Hospital Formulary Service) yetkin arama ve araştırmalar için daha detaylı bilgiler sunarken Lexi-Comp Online hasta bakım noktasında kullanılacak açık ve öz ilaç bilgilerini sağlamaktadır.

Kampüs İçi Erişim      Kampüs Dışı Erişim


LexisNexis Academic :

    LexisNexis Dünya'da 1600'den fazla üniversite tarafından kullanılan hukuk, işletme, finans, ekonomi ve tıp alanlarında; hukuki, finansal ve tıbbi kaynakları online ortamda kullanıma sunmaktadır. Bir diğer özelliği ise Türkçe ara yüzünün bulunmasıdır.

Kampüs İçi Erişim      Kampüs Dışı Erişim


LexisNexis Juris Classeur :

    LexisNexis Juris Classeur, Fransa’nın en geniş, en kapsamlı ve en büyük hukuk veri tabanıdır. 400 ciltten fazla toplamda 98 ansiklopedi, 32 gazete,150’yi aşkın kitap ile; sivil, ceza, vergi, adli, iş, şirket, uluslararası, halk ve miras hukuku konularında hizmet içerik sunan bir veritabanıdır.  

Kampüs İçi Erişim      Kampüs Dışı Erişim


LISTA (ULAKBİM EKUAL) :

    LISTA kütüphanecilik ve enformasyon bilimleri alanındaki yayınları derleyen,kendi alanındaki en temel danışma kaynağıdır. Dünya’da, kütüphanecilik ve ilişkili disiplinlerdeki tek tam metin derleyici veritabanıdır. 500'den fazla temel dergi, 50'nin üzerinde öncelikli dergi ve 125 seçkin derginin yanısıra kitapları, araştırma raporları ve tutanakları dizinlemektedir. Konu başlıkları arasında kütüphanecilik, tasnif, kataloglama, bibliyometri, online bilgi alma, bilgi yönetimi, bilişim sektörü ve benzer / ilişkili konular yer almaktadır. Veritabanı içerisindeki kayıtlar, 1960 ortalarına kadar geriye gitmektedir.  

Kampüs İçi Erişim      Kampüs Dışı Erişim

  M

Mary Ann Liebert :

    Mary Ann Liebert veritabanı alternatif ve tamamlayıcı tedavi, biyomedikal araştırmalar, biyoteknoloji, çevre bilimi, hukuk, klinik ve cerrahi bilimleri, mühendislik ve yaşam bilimleri konularında 60 tan fazla  hakemli dergiyi içermektedir.

Kampüs İçi Erişim      Kampüs Dışı Erişim


MasterFILE Complete (ULAKBİM EKUAL) :

     Bu veri tabanı dünyanın önde gelen yayıncılardan derlenmiş ve genel ilgi alanlarına dair kaynakları barındıran dünyanın en kapsamlı tam metin popüler dergi kaynağıdır. Ek olarak, referans kitapları ve kapsamlı bir görsel koleksiyonu sunar. MasterFILE Complete ile işletmeden sağlığa, fitness ve spordan dinlenme ve eğlenceye, bilimden kültürel çalışmalara, eğitimden modaya kadar birçok konuyu kapsar.1922'ye kadar uzanan içeriğinde 2,400'den fazla tam metin dergiye ek olarak, 850'nin üzerinde referans kitabı, 73,000'i aşkın birincil kaynak dökümanı ve 1.4 milyon civarında görsel (fotoğraf, harita, bayrak) yer almaktadır.

Kampüs İçi Erişim      Kampüs Dışı Erişim


MathSciNet :

    MathSciNet, 1940 yılından günümüze kadar matematikle ilgili yayınlara ait eleştiri, atıf ve bibliyografik bilgi veren web tabanlı bir veri tabanıdır ve Amerikan Matematik Derneği tarafından oluşturulmuştur. Yaklaşık olarak 1799 adet güncel seri ve dergi PDF formatında ve tarama / browse yoluyla elde edilebilir. MathSciNet’de 366.765 orjinal makaleye bağlantı vardır, ayrıca 10.843 eleştiri yapan kişi ve 407.053 yazar indekslenmiştir. 

Kampüs İçi Erişim      Kampüs Dışı Erişim


Medline (ULAKBİM EKUAL) :

    Tıp ve sağlık bilimleri alanındaki temel danışma kaynağıdır. MEDLINE® veri tabanı ile ilgili başlıca disiplinler şunlardır; tıp, hemşirelik, diş hekimliği, veterinerlik ve klinik öncesi bilimler. MEDLINE®, National Library of Medicine tarafından oluşturulmuş MeSH (Medical Subject Headings) yani tıbbi konu terimlerini kullanır. Ağaç diagramı şeklinde erişilebilen alt başlıklar aracılığıyla 4,800’den fazla güncel biyomedikal dergide yer alan künye bilgileri taranabilir. Index Medicus, International Nursing Index, Index to Dental Literature, HISTLINE, SPACELINE, PREMEDLINE®, AIDSLINE®, BIOETHICSLINE® ve HealthSTAR® kaynaklarını da indeksler.

Kampüs İçi Erişim      Kampüs Dışı Erişim     Kullanım Kılavuzu


Mendeley (ULAKBİM EKUAL) :

    Mendeley Institutional Edition, araştırmacıların araştırmalarını yönetmelerine ve geliştirmelerine, diğer araştırmacılar ile çevrimiçi işbirliği yapabilmelerine ve yapılmış olan son araştırmaları keşfetmelerine yardımcı olurken, bir kaynakça yönetim aracı ve akademik sosyal ağ hizmetini kurumlara yönelik sunan bir araçtır. Tüm üniversitelerde kullanım için ULAKBİM tarafından sağlanan Mendeley'in 2017-2019 yılları arasında kullanılması planlanmaktadır. İstanbul Şehir Üniversitesi kurumsal kullanımı için Mendeley Instıtutional Edition sayfasına katılım sağlanarak, 25 kişilik gruplar oluşturmak ve 2GB yerine 5 GB kişisel saklama alanından yararlanmak mümkündür. Mendeley Desktop programını indirmek ve üyelik sağlamak için www.mendeley.com adresinde yer alan Signup & Download bağlantısı kullanmak yeterlidir.

Kampüs İçi Erişim      Kampüs Dışı Erişim      Kullanım Kılavuzu


Micromedex :

    Tıp personeli, tıp endüstrisi, sağlık hizmetleri ve eczacılık alanları için geniş kapsamlı bir veri tabanıdır. Micromedex, ilaçlar, ilaç hammaddeleri, ilaçların hastalıklarda kullanımı, yan etkileri, kullanım dozları, bitkisel ilaçlar, acil tıp, alternatif tıp, toksikoloji, akut bakım, hasta eğitimi, kimyasallar v.b. konuları içermektedir.

Kampüs İçi Erişim      Kampüs Dışı Erişim


Music Periodicals Databases :

    435'ten fazla uluslararası sureli müzik yayınını içeren çok özel ve önde gelen bir indekstir. Şu anda 600.000'den fazla kayıt örneği kapsamakta olup, bunların çoğu son on yılda yayınlanmış kayıtları göstermekte ve ayrıntılı konu indeksi ve özetleri sunmaktadır. Full Text 110'dan fazla tam metin dergiyi kapsamaktadır.

Kampüs İçi Erişim      Kampüs Dışı Erişim

  N

Natural Standard :

    Tıp uzmanları tarafından oluşturulan, tamamlayıcı ve alternatif tıp konu alanlarında kanıta dayalı bilgiler sunan bir veri tabanıdır. İçeriğinde şifalı bitkiler, besin takviyeleri, vitamin ve mineraller, diyetler, beslenme düzenleri ile bu doğrultuda oluşturulan egzersizlere yer vermektedir.

Kampüs İçi Erişim      Kampüs Dışı Erişim


Nature :

    Tıp personeli, tıp endüstrisi, sağlık hizmetleri ve eczacılık alanları için geniş kapsamlı bir veri tabanıdır. Micromedex, ilaçlar, ilaç hammaddeleri, ilaçların hastalıklarda kullanımı, yan etkileri, kullanım dozları, bitkisel ilaçlar, acil tıp, alternatif tıp, toksikoloji, akut bakım, hasta eğitimi, kimyasallar v.b. konuları içermektedir.

Kampüs İçi Erişim      Kampüs Dışı Erişim


Newspaper Source Plus(ULAKBİM EKUAL) :

    Dünyadaki önemli haberler için tam metin içerik sağlayan bu veri tabanı, gazetelerden, haber bültenlerinden ve haber dergilerinden milyonlarca kayıt içerir. Ek olarak, televizyon ve radyo haberlerinin metinlerini ve popüler haber kaynaklarından günlük bilgileri içerir.

Kampüs İçi Erişim      Kampüs Dışı Erişim


Newswires(ULAKBİM EKUAL) :

    Newswires adlı veritabanı, Associated Press, United Press International, PR Newswire, Xinhua, CNN Wire ve Business Wire'ın başlıca dünya haberlerine sürekli olarak ve neredeyse gerçek zamanlı erişim sağlar. Bu içerik EBSCO tarafından düzenlenir ve kullanıcılara sunulur. Bu koleksiyon, AP Financial News, AP Top News, AP WorldStream, AP U.S. Politics & Government, AP 50 State Reports, UPI Security Industry, UPI Emerging Threats, UPI Business, UPI Entertainment, UPI Sports, UPI Top News, Arabia 2000 ve daha birçok haber kaynağından haberler içerir. Son kullanıcılar, kayıttaki bağlantıyı takip ederek internet içeriğinin tam metnine anında erişebilirler. Newswires'ın tam metin içeriğinin dizini, EBSCO tarafından 30 günlük olarak arşivlenir, böylece kullanıcılar araştırdıkları konuyla ilgili son 30 günde çıkan haberleri rahatlıkla okuyabilirler.

Kampüs İçi Erişim      Kampüs Dışı Erişim

  O

Oxford  Journals :

    Oxford Journals Collection prestijli, oldukça önem arz eden tam 217 dergi başlığı 1996 yılından günümüze kadar erişime sunulmaktadır. Oxford Journals Collectionda bulunan dergiler, Tıp tan Yaşam Bilimleri'ne, Matematik ve Fizik'ten Sosyal Bilimler'e, Beşeri Bilimler ve Hukuk'a kadar geniş bir yelpazedeki disiplinleri kapsamaktadır.

Kampüs İçi Erişim      Kampüs Dışı Erişim


OVID LWW (ULAKBİM EKUAL):

    Lippincott Williams and Wilkins (LWW) dergileri, her tıpçının referans kaynağı olabilecek genel konulu anahtar dergilerin yanı sıra, özel uzmanlık dalları üzerine yazılan dergileri ve hemşirelik dergilerini de kapsamaktadır.

Kampüs İçi Erişim      Kampüs Dışı Erişim      Kullanım Kılavuzu

  P

 

Performing Arts Periodicals Databases :

    Özellikle gösteri sanatları için tasarlanmış, önde gelen çok-alanlı bir bilgi kaynağıdır. Tiyatro, dans, televizyon ve daha birçok değişik konuya yayılmış indekslemeler sunar. Gösteri sanatlarıyla ilgili 250'den fazla süreli yayından 430.000 kayda erişim imkanı sağlar. Full Text,  Index'in yanısıra 90'dan fazla gösteri sanatları başlığından tam metinli güncel makaleler içermektedir.

Kampüs İçi Erişim      Kampüs Dışı Erişim


Periodicals Archive Online :

    Bu veritabanı 1770-2000 (bazı dergiler için 1995) yılları arasında “Sosyal ve Beşeri Bilimler” konularında yayınlara erişim veren ve arşiv niteliği taşıyan bir veritabanıdır. 
    Veritabanının kapsamı 1770 yıllarına kadar gitmekte olup tam metin (full-text) bilgileri 1995’e kadar olan süreyi kapsamaktadır. 
PAO 1770 yılından başlamak sureti ile, 770 derginin 3.5 milyondan fazla makalesine “tam metin” erişim sağlar. Sınırsız kapsam; PAO, 37 değişik konu alanındaki önemli araştırma kaynaklarına ait değerli bilgi kaynakları sunar. PAO içindeki bütün dergilerin kapsamı, birinci sayıdan başlamaktadır. 
    Veritabanının içerdiği konu başlıkları şunlardır: Antik Medeniyetler, Antropoloji, Arkeoloji, Bölge Araştırmaları (Afrika, Asya, Avusturalya, Avrupa, Orta Doğu) Coğrafya, Dilbilim / Filoloji, Din / Teoloji, Edebiyat, Ekonomi, Eğitim, Felsefe, Folklor, Gösteri Sanatları, Güzel Sanatlar, Hukuk, İş Yönetimi, Kadın Araştırmaları, Kamu Yönetimi, Kütüphanecilik / Bilgi Bilimleri, Mimari, Müzik, Politik Bilimler, Psikoloji, Siyahi Araştırmalar, Sosyal Bilimler (Genel), Sosyal Meseleler, Sosyoloji, Sosyal ve Beşeri Bilimler (Genel), Tarım, Tarih (Genel), Tarih (Amerika Kıtası), Uygulamalı Sanatlar, Yahudi Araştırmaları. 
   PAO’nun içindeki dergilerden bazıları şunlardır: American Journal of Psychology, Anthropological Quarterly, Cambridge Quarterly, Cinema Journal, Columbia Journalism Review, Feminist Studies, French Historical Suudies, German Quarterly, Hispanic Review, History of Science, Hudson Review, Human Biology, Italica, Journal of Historical Geography, Journal of Popular Culture, Latin American Research Review, Middle East Journal, Music Journal, New England Review, Novum Testamentum, Philosophy Today, Policy Studies Journal Renascence, Review of Black Political Economy, Revista de filalogia espanol, Studies in Short Fiction, Toung pao, World Literature Today. 

Kampüs İçi Erişim      Kampüs Dışı Erişim


PressReader :

        Her gün 100 ülkeden, 60 dilde, yaklaşık 3000 günlük gazeteye tam sayfa orjinal gazete baskısıyla aynı günde ulaşabileceğiniz eşsiz bir güncel gazete koleksiyonudur. Gazetelerin 90 günlük geriye dönük arşivi ile beraber sunulan ''Library Press Dışplay'' dünya çapında 7,000'den fazla kütüphane ve 12 milyondan fazla kullanıcı tarafından kullanılmaktadır. Türkiye’deki abone kütüphanelerin sayısı hızla artmaktadır. Sayfalar tam resimli ve baskılı normal gazete formatında yayımlanmaktadır. Basılı gazete sayfalarını çevirdiğiniz gibi elektronik olarak da normal gazetinizi okuyabilirsiniz. 100 ülkede ve 60 ayrı dilde yayımlanan gazatelerin hepsine bir yerden erişim imkanı sunmaktadır. 90 günlük arşivi sayesinde okuyucular istediği bir konunun son 90 günlük gelişimini araştırıp inceleyebilir. Gazeteler başıma çıkar çıkmaz Press Dışplay'de görüntülenmektedir. Bu sayede günlük gazetelere anında erişim imkanı sunar. Birden fazla dilde görüntülenebilen arayüz, makalenin başka dillere çevirisi ve sesli dinlenme imkanı sağlamaktadır. SmartNavigation sayesinde ilgilendiğiniz haber için RSS FEED düzenleyebilir, makaleyi paylaşabilir hatta uluslarası sosyal ağ sitelerinde fikirlerinizi paylaşabilirsiniz. Librarians Picks aracı sayesinde en çok okunan gazeteleri seçip arayüzünüze ekleyebilirsiniz.
Veritabanı içerisinde yeralan Türkçe gazeteler :  1. Habertürk 2. Habertürk - HT Ankara 3. Habertürk – HT Cumartesi 4. Habertürk - HT Economi 5. Habertürk - HT Egeli 6. Habertürk - HT İstanbul 7. Habertürk - HT Kariyer 8. Habertürk - HT Magazin 9. Habertürk - HT Sport 10. Hürriyet  11. Hürrriyet Cumartesi 12. Hürriyet Kelebek 13. Hürriyet Pazar 14. Hürriyet Daily News & Economic Review 15. Hürriyet Print Edition 16. Manavgat'ın Sesi 17. Milliyet  18. Radikal 19. Sabah 20. Star 21. Vatan 22. Yeni Şafak 23. Zaman 24. Today’s Zaman 25. Türkiye 26. Akdeniz Haber 27. Cumartesi İnsan 28. Cumartesi Moda 29. Manavgat’ın Sesi 30. Havadis Gazetesi (Kıbrıs) 31. Kıbrıs Gazetesi (Kıbrıs)
Bazı Önemli Yabancı Gazeteler: The Guardian, The Independent, The Observer, USA TODAY, Washington Post, The Wall Street Journal Europe, The Wall Street Journal Asia,International Herald Tribune… 

Gazetelerin tam listesi : http://www.geminiltd.com.tr/dosyalar/Icerik%20Listesi.xls

 MOBİL KULLANIM:
ÜCRETSİZ sağlanan Press Reader aplıkasyonu sayesinde İP erişiminiz varsa Press Readeri Apple, Blackberry, Windows 8 ve Android cıhazlardan kullanılabilmektedir. Aplıkasyona İP tanımlı olarak indirilen gazeteleri ne zaman isterseniz offline olarak okuyabilirsiniz.
Press Reader veri tabanını mobil cihazınızdan kullanabilmek için izlenecek adımlar ;
-          Mobil cihazınızla kurum içinden internete bağlanınız (İP tanımı gerekmektedir.)
-           www.PressReader.com adresinde sayafanın üst kısmında yeralan linklerden uygun Press Reader aplıkasyonunu mobil cihazınıza indiriniz.

-      
Okumak istediginiz gazeteyi indiriniz.

UZAKTAN ERİŞİM (RADYANT ERİŞİM):
Bu yeni uygulama, PressReader veritabanına kampüs dışında da Mobil Cihazınız ile 7 gün boyunca kesintisiz erişiminizi sağlamakta olup; yalnızca PressReader abonesi olan kurumlara sunulmaktadır.
Mobil Cihazınız ile Uzaktan Erişim için izlenecek adımlar;
- Mobil cihazınıza “PressReader” isimli aplıkasyonu yükledikten sonra öncelikle kendinize bir kullanıcı adı ve şifre oluşturunuz.
- Kampüs Wi-Fi ağından internete 1 defa bağlandıktan sonra cihazınız otomatik olarak 7 gün boyunca yetkilendirilecektir.
- Yetkilendirme işlemi ile birlikte kampüs dışında da 7 gün boyunca PressReader veritabanından aktif bir şekilde faydalanabilirsiniz.
- 7 gün sonunda tekrar kampüs wi-fi alanına girildiğinde erişim yetkisi otomatik olarak 7 gün daha uzatılacaktır

Kampüs İçi Erişim      Kampüs Dışı Erişim


Proje Gutenberg (AÇIK ERİŞİM) :

    Kültürel eserleri dijital ortama aktarmak, arşivlemek ve dağıtmak amacıyla gönüllüler tarafından yürütülen bir çalışmadır. 1971 yılında kurulan Project Gutenberg, dünyanın en eski dijital kütüphanesidir. Toplanan eserlerin büyük bir çoğunluğu kamu malı olan kitaplardan oluşur. Proje, bu kitapların olabildiğince ücretsiz ve kalıcı bir biçimde, herhangi bir bilgisayarda kullanılabilen açık formatlarda dağıtılmalarını sağlar.

Erişim


ProQuest Central :

     ProQuest Central bugün pazarda bulunan en geniş multidisipliner tam metin veri tabanıdır. ProQuest Central, 160’ın üzerinde konunun kapsandığı ProQuest’in en çok kullanılan 39 veri tabanını içermektedir. ProQuest Central Software & Information Industry Association (SIIA) tarafından En İyi Online Referans Hizmeti dalında 2010 CODIIE ödülünü kazanmıştır.
    ProQuest Central’ın içerdiği ana konu başlıkları şunlardır; İşletme: ProQuest Central içerisinde yer alan ABI/INFORM veri tabanı İşletme, Ekonomi, Muhasebe, Yönetim, Vergileme ve Hukuk gibi alanlara özel binlerce dergiye erişimi sağlamaktadır. Economist Intelligence Unit, BMI, ISI Emerging Markets ve daha fazlası gibi kaynaklardan pazar, endüstri ve ülke raporlarını içeren geniş bir koleksiyonu sunmaktadır. Bilim&Teknoloji: ProQuest Central içerisinde yer alan ProQuest Science Journals, ProQuest Biology Journals, ProQuest Computing ve ProQuest Telecommunications bilim ve teknoloji alanında binlerce dergiye erişimi sağlamaktadır. Sağlık&Tıp: ProQuest Health and Medical Complete, ProQuest Nursing and Allied Health Sciences, Psychology Journals, ve Pharmaceutical News Index kaynakları ile kullanıcılar 45 farklı ülkeden sağlanan uluslararası bir içeriğe erişme imkanına sahip olur. Kapsamlı Sağlık&Tıp koleksiyonu tam metin dergilerin yanı sıra tezler, profosyonel literatür ve tıp eğitim videolarını içermektedir. Sosyal Bilimler: ProQuest Central sosyal bilimler alanında binlerce bilimsel derginin yanı sıraNBER, RePEc, INSEAD, ve OECD gibi sağlayıcılardan binlerce working papers ve sosyal ve politik bilimler alanlarında binlerce profosyonel dergiyi içermektedir. Ayrıca Acta Politica, Berliner Journal für Soziologie, American Sociological Review, Human Rights Quarterly and Studies in East European Thought gibi sosyal bilimler alanında yanınlanan ayrıcalıklı dergileride içermektedir. Sanat&Beşeri Bilimler: Beşeri bilimler, Sanat ve Kültür alanlarında Edebiyat, Felsefe, Din,Tarih ve Performans Sanatları başlıklarında 1.000’nin üzerinde yayın içermektedir. Gazeteler: ProQuest Central 1.000’nin üzerinde uluslararası gazeteye erişim sağlamaktadır. Wall Street Journal*, The Guardian, El Mundo, Financial Times, The Times of India, The New York Times, Die Welt, and Le Monde, Los Angeles Times, ve Al Bawaba ve daha birçok gazetenin güncel tam metin içeriğine erişime imkan tanır. İçerik günlük olarak güncellenmektedir.

Kampüs İçi Erişim      Kampüs Dışı Erişim


ProQuest Accounting & Tax Database™  (ProQuest Central) :

     Muhasebe ve Vergi alanındaki en önemli global ve bilimsel yayınları içeren bir veri tabanıdır. Veri tabanında dergiler, danışman raporları, tezler, süreçler ve daha fazlasını içeren 2.350 yayın bulunmaktadır. Bu yayınların yüzlercesi tam metin olarak yer almaktadır. 1.500’ün üzerinde muhasebe tezi yer almaktadır. SSRN’den sağlanan 7.800’ün üzerinde working papers’a erişmek mümkündür.

Kampüs İçi Erişim      Kampüs Dışı Erişim


ProQuest Art&Humanities Database  (ProQuest Central) :

     ProQuest’in CSA Illumina portfolio of Arts and Humanities veri tabanına tamamlayıcı olması amacı ile yaratılmış tam metin dergi veri tabanıdır. Kurulduğu Nisan 2008 yılından günümüze görsel ve uygulamalı sanatlar alanındaki önemli yayınların sürekli olarak eklenmesi ile büyümektedir.

Kampüs İçi Erişim      Kampüs Dışı Erişim


ProQuest Asian Business  (ProQuest Central) :

     ProQuest Asian Business dünyanın doğu bölgesine yönelik ekonomiler, şirketler, pazarlar ve bütün işletme durumlarına yönelik detaylı bilgilere erişilebilen veri tabanıdır.

Kampüs İçi Erişim      Kampüs Dışı Erişim


ProQuest Banking Information Source™  (ProQuest Central) :

     ProQuest Banking Information Source™ 690’nın üzerinde en yetkili bilgi kaynağıyla bankacılık alanında eşsiz bir araştırma kaynağıdır. Para birimleri, endüstriyel dergilerden bakış açıları ve finansal yorumlara da erişimi sağlamaktadır.

Kampüs İçi Erişim      Kampüs Dışı Erişim


ProQuest Career & Technical Education™  (ProQuest Central) :

     ProQuest® Career and Technical Education mesleki bilgiye yönelik eksiksiz bir bilgi kaynağıdır. Veri tabanı 790 yayın içermekte ve bu yayınların 700’den fazlası tam metin olarak yer almaktadır. Öğrenci ve öğretim görevlileri bilgisayar bilimleri, sağlık, yapı sektörü, mekanik, satış, muhasebe, grafik dizayn, fotoğrafçılık başlıkları altında detaylı mesleki bilgilere erişebilirler.

Kampüs İçi Erişim      Kampüs Dışı Erişim


ProQuest Education Journals  (ProQuest Central) :

     ProQuest® Education Journals kullanıcılara 1.020 en iyi eğitimsel yayına ve bu yayınların 640’dan fazlasının tam metinlerine erişim imkanı tanır. ProQuest Education Journals sadece ilkokul, ortaokul ve lise eğitimine yönelik literatürü değil ayrıca özel eğitim, ev eğitimi, erişkin eğitimi ve yüzlerce ilişkili konuyu kapsamaktadır

Kampüs İçi Erişim      Kampüs Dışı Erişim


ProQuest European Business™  (ProQuest Central) :

     ProQuest European Business dünyanın en önemli ekonomik aktivielerini kapsamaktadır. The Economist, Fortune, ve European Business Journal’ın da yer aldığı 110 en popüler derginin tam metinlerini içermektedir. Ayrıca Avrupa’da yer alan ülke ve bölgelere yönelik spesifik ekonomi ve Pazar koşulları bilgilerini de içermektedir.

Kampüs İçi Erişim      Kampüs Dışı Erişim


ProQuest Family Health   (ProQuest Central) :

     ProQuest Family Health kadın sağlığı, spor yaralanmaları, beslenme, dişçilik, göz bakımı ve ebelik gibi halk sağlığına yönelik bir çok konu başlığı içermektedir. The Lancet and The New England Journal of Medicine gibi birçok önemli derginin yanında çeşitli tıp dergilerine erişim sağlamaktadır.

Kampüs İçi Erişim      Kampüs Dışı Erişim


ProQuest Health Management   (ProQuest Central) :

     ProQuest Health Management™ hastane yönetimi alanında araştırma yapan kullanıcıların ihtiyaçlarına yönelik tasarlanmıştır. Hastaneler, sigorta, hukuk, istatistikler, işletme yönetimi, personel yönetimi, sağlık ekonomisi ve halk sağlığı yönetimi gibi birçok konu başlığına yönelik kaynaklara erişime imkan tanır. 840’dan fazla derginin yanı sıra 4.500’den fazla teze erişim sağlamaktadır.

Kampüs İçi Erişim      Kampüs Dışı Erişim


ProQuest Military  (ProQuest Central) :

     ProQuest Military Collection™ devlet ve ordu alanlarına ait tüm konu başlıklarını içermektedir. Ordu, devlet, uluslararası ilişkiler, politika, kriminoloji, savunma, havacılık, ve daha birçok konu başlığına yönelik 600 yayın ve bunların 410’dan fazlası tam metin şeklinde yer almaktadır.

Kampüs İçi Erişim      Kampüs Dışı Erişim


ProQuest Newsstand  (ProQuest Central) :

     New York Times (1980-), Wall Street Journal (1984-) , Washington Post (1987-), Los Angeles Times (1985 -) , Chicago Tribune (1985 -) ,The Straits Times (1995-), The Guardian (1996-), Financial Times (1996-), Globe and Mail (1977-), The Age (1996-), The Hindu (1996-), El Mundo (2008-), Toronto Star (1985-) gibi gazetelerin yanı sıra 1.500’den fazla gazeteye erişim sağlamaktadır.

Kampüs İçi Erişim      Kampüs Dışı Erişim


ProQuest Nursing & Allied Health Source  (ProQuest Central) :

     Hemşirelik alanında öncü dergilerin yanı sıra videolar, tezler, elektronik kitaplar ve çalışma yöntemleri gibi birçok yayın türü içermektedir. Sağladığı farklı türdeki materyaller ile teorik bilginin karışıklığını gidererek uygulamayı kolaylaştırmak amacı ile teorik bilgiyi pratik bilgi ile bütünleştirmeye yardımcı olur.

Kampüs İçi Erişim      Kampüs Dışı Erişim


ProQuest Political Science  (ProQuest Central) :

     ProQuest Political Science politika bilimi ve uluslararası ilişkilere yönelik 460 önemli yayına erişim imkanı tanır. Bu koleksiyon Worldwide Political Science Abstracts indekslenmiş 430 yayının tam metnini içermektedir.

Kampüs İçi Erişim      Kampüs Dışı Erişim


ProQuest Psychology Database (ProQuest Central) :

     ProQuest Psychology Journals™ 1.000’den fazla yayının abstract ve indeksini içermektedir. Kullanıcılar psikoloji ile ilgili araştırmaları ile ilgili tablolar, diyagramlar, grafikler, çizelgeler, fotoğraflar ve diğer grafiksel elementlere erişebilmektedirler. Buna ek olarak ProQuest Psychology Journals davranışsal, klinik, gelişimsel, deneyimsel, endüstriyel, kişisel, psikolojik, psikobiyolojik, psikometrik ve sosyal psikoloji disiplinlerine ait 4,000 tam metin tez içermektedir.

Kampüs İçi Erişim      Kampüs Dışı Erişim


ProQuest Religion™ (ProQuest Central) :

     Bu kaynak çoğunluğu tam metinden oluşan 260’dan fazla dergi içermektedir. ProQuest Religion dünya üzerinde bulunan dini inançlara yönelik ilahiyat ile ilgili çalışmalar ve yorumlar içermektedir. ProQuest Religion dini gazeteler, doktrinler ve filozofiler üzerine bilgilendirici detaylar ve din tarihi üzerine bilimsel raporlar içermektedir.

Kampüs İçi Erişim      Kampüs Dışı Erişim


ProQuest Research Library  (ProQuest Central) :

     ProQuest Research Library 150 konu alanına yönelik bilimsel dergiler, ticari yayınlar, magazinler ve güncel kaynakların kombinasyonu ile oluşturulmuş multidisipliner bir kaynaktır. ProQuest Research Library işletmeden bilime, edebiyattan politikaya çeşitli alanlarda geniş bir akademik içeriğiği kapsamaktadır. 6.000’den fazla yayın içermekte ve bu yayınların %75’i tam metin olarak yer almaktadır.

Kampüs İçi Erişim      Kampüs Dışı Erişim


ProQuest Science Database (ProQuest Central) :

     ProQuest Science Database uygulamalı ve genel bilimler için benzersiz bir araştırma desteği sağlamaktadır. Akademik alanda araştırma yapan öğrenciler için geniş bir kaynak erişimi sağlamaktadır. ProQuest Science Journals 1986’dan günümüze yayınlanmış 1.600’ün üzerinde yayın içermektedir ve bu yayınların 1.300’den fazlası tam metin olarak yer almaktadır. Kullanıcılar tam metin formatta tüm şemalar, grafikler, tablolar, fotoğraflar ve diğer grafiksel elementlere ulaşabilmektedirler

Kampüs İçi Erişim      Kampüs Dışı Erişim


ProQuest Social Science Database (ProQuest Central) :

     ProQuest Social Science Database sosyal bilimler alanında çeşitli bilimsel dergilere erişim sağlayan eşsiz bir kaynaktır. Veri tabanı1.000’nin üzerinde yayın içermekte ve bu yayınların yaklaşık 700 adedi tam metin olarak yer almaktadır.

Kampüs İçi Erişim      Kampüs Dışı Erişim


ProQuest Sociology (ProQuest Central) :

     ProQuest Sociology sosyoloji ve sosyal hizmet alanında 310’dan fazla derginin tam metinlerine erişim imkanı tanır. Sociological Abstracts and Social Services Abstracts yer alan temel içeriğin tam metinlerine erişimi sağlar. ProQuest Sociology kültür, sosyal yapı, tarih ve sosyoloji teorisi, sosyal psikoloji, madde bağımlılığı ve daha birçok alt konu başlıklarının yer aldığı sosyoloji ve sosyal hizmetler alanının uluslararası literatürünü içermektedir.

Kampüs İçi Erişim      Kampüs Dışı Erişim


ProQuest Turkey Database (ProQuest Central) :

     Tamamen Türkçe içeriğe sahip, devam etmekte olan 100’den fazla Türkçe bilimsel dergiyi içermektedir.

Kampüs İçi Erişim      Kampüs Dışı Erişim


ProQuest Telecommunication Database (ProQuest Central) :

     Endüstri ve telekomünikasyon alanında 140 yayına erişim sağlamaktadır. Bu yayın 115 tanesi tam metin olarak yer almaktadır.

Kampüs İçi Erişim      Kampüs Dışı Erişim


ProQuest Dissertations & Theses Global :

     ProQuest Dissertations and Theses Global — Full text dünyanın en kapsamlı tez ve bitirme ödevi koleksiyonudur. Kongre Kütüphanesi'nin resmi dijital tez arşivi ve lisans araştırmaları için kayıt veritabanı. PQDT — Full Text, dünyanın her tarafından 1743'den bugüne milyonlarca aranabilir tez bibliyografik künyesi yanında PDF biçiminde indirilebilen bir milyondan fazla tam metin tez ve bitirme ödevi içerir. Basılı kopya olarak satın alınabilecek 3 milyondan fazla yayın bulunmaktadır. Veritabanı 1997'den bu yana eklenen tezlerin çoğunun tam metnini ve daha eski lisans çalışmaları ile ilgili güçlü bir geriye dönük tam metin kapsamı sunmaktadır. Dünya çapında önde gelen 700 akademik kurumla oluşturulan tez yayımlama ortaklığı ve UMI'nin Dijital Arşiv ve Erişim Programı kapsamında tezlerin geriye dönük olarak dijitalleştirilmesi yoluyla veritabanına her yıl 15.000'den fazla yeni tezin ve bitirme ödevinin tam metni eklenmektedir. Tam Metin tezler dereceyi veren kurum tarafından gönderildikleri şekilde arşivlenmektedir. Bazıları PDF biçiminde, bazıları ise PDF görüntüsüdür. Temmuz 1980'den beri yayımlanan her tez yazarı tarafından kaleme alınmış 350 kelimelik bir özet içermektedir. 1988'den beri yayınlanan master tezleri 150 kelimelik özet içermektedir. 1637'den bu yana yazılan tezler için basit bibliyografik künyeler bulunmaktadır. Uygun durumlarda, PQDT — Full Text tezlerin ve bitirme ödevlerinin 24 sayfalık önizlemelerini sağlar. 

Kampüs İçi Erişim      Kampüs Dışı Erişim


ProQuest Open Access Dissertations and Theses  (AÇIK ERİŞİM):

     

Erişim


PubChem (AÇIK ERİŞİM) :

    PubChem, kimyasal moleküllerin bilgi tabanıdır. Sistem ABD Ulusal Sağlık Dairesine bağlı Ulusal Tıp Kütüphanesi kuruluşu olan Ulusal Biyoteknoloji Merkezi tarafından işletilir.

Erişim


PubMed (AÇIK ERİŞİM) :

    Ücretsiz bir biyomedikal veritabanıdır. Sitede yer alan başvuru kitapları moleküler biyoloji, genetik ve tıp bilimleriyle ilgili konulara ışık tutmaktadır.Sağlık bilimleri konusunda yapılan uluslararası çalışmalar, yayımlanan makaleler, en son gelişmeler de siteden izlenebilmektedir. PubMed araması yaparken Unique Identifier [UID] etiketi kullanılarak PMID numarası kullanılabilir. Aramada PMID kullanılarak (UID alan adı kullanarak veya değil) ilgili makalenin yayım ayrıntıları ve çoğu durumda makalenin özeti ("abstract"ı) görülebilir. Tarama yaptıktan sonra çıkan sonuçlarda  "LinkOut - more resources" seçeneğinde makalye ulaşabileceğiniz veritabanları listelenmekte ve sizi yönlendirmektedir.

Erişim

  Q

OxResearch (ProQuest Central) :

     OxResearch® Oxford Analytica tarafından oluşturulan bu güçlü multidisipliner kaynak dünya çapında ekonomik ve politik gelişmeleri analiz eden makaleleri sunmaktadır. 30.000’den fazla makaleyi içermektedir. ABD, Almanya, Çin, Irak ve İran gibi ülkelerinde yer aldığı 180’den fazla ülkeye ait bilgiler yer almaktadır

Kampüs İçi Erişim      Kampüs Dışı Erişim


Queen Stocks Portfolio :

     Tek kullanıcılı olarak Bahçelievler Kampüsünde İşletme Fakültesi Dekanlığında kullanılmaktadır.  QueenStocks Portfolio Selection Research Engine, fon, portföy yöneticileri, analistler, akademisyenler ve yatırımcıların, Borsa İstanbul'da işlem gören şirketlerin temel mali verilerinden(bilançolar,gelir tabloları ve finansal oranlar) oluşturulmuş, temel kriterleri ve/veya teknik analiz göstergelerini kullanarak hisse senedi seçim modelleri oluşturmalarına, oluşturulan bu modelleri genel kabul görmüş portföy performans ölçütlerine göre test edebilmelerine ve atadıkları model portföylerinin fiili performanslarını izleyebilmelerine olanak sağlayan Türkiye'nin ilk ve tek web tabanlı portföy seçim ve analiz programıdır. 


Quintessence e-kitapları :

    Quintessence, diş hekimliğinin uzmanlık alanlarında çalışan profesyonellerin değişen ihtiyaçlarını karşılamak için tasarlanmış en son bilimsel ve klinik bilgileri sunmaktadır.Dünyaca ünlü uzmanlar tarafından kaleme alınarak, mükemmel resimlerle zenginleştirilmiş, 13 e-kitaptan oluşan bu koleksiyon; diş hekimleri, araştırmacılar ve öğrencilerin yararlanabilecekleri önemli bir kaynaktır.

Kampüs İçi Erişim      Kampüs Dışı Erişim


Qur'ān Studies Online :

Qur’anic Studies Online aşağıdaki 4 kaynağın bir araya gelmesinden oluşan bir pakettir. :  · Encyclopaedia of the Qur’an  · The Qur’an Concordance  · Dictionary of Qur’anıc Uşage · Early Western Korans Online
(Önemli Not: erişimin açık oldugu kaynaklar "yeşil dikdörtgen" şekli ile belirtilmiştir. Bunun dışında göreceğiniz  kaynaklara erişiminiz bulunmamaktadır.)
 
Encyclopaedia of the Qurʾān : Kuran terimleri, görüşler, kişilikler, yer adları, kültürel tarih ve Kuran çalışmaları ile ilgili en önemli konularda yazılmış kutsal kitap yorumlarını içeren ansiklopedik sözlüktür . 5 cilt içerisinde 1,000’e yakın kayda erişim imkanı vermektedir.  Kuran hakkında batı dillerinde yayınlanan ilk ve en geniş referans çalışmasıdır. Batı ülkelerinde 1537- 1840 yılları arasında basılmış 40 adet Kuran’a Arapça ve diğer dillerde erişim sağlamaktadır. 
Kampüs İçi Erişim      Kampüs Dışı Erişim

Dictionary of Qurʾanic Usage : Dictionary of Qur'anic Usage; Kur’an kullanımında tam aranabilir Arapça  - İngilizce sözlük, uzun süreli Kur’an çalışmalarında bulunmuş akademisyenlerin yorumlarıyla birlikte şimdi online olarak erişime sunulmaktadır. Her kelime anlam açıklamalarını içermektedir,  anlamı desteklemek için görsel örnekler sağlanmaktadır. Anlamlardaki nüans farkları da kullanım durumuna göre sıklıkla açıklanmaktadır. Dictionary of Qur'anic Usage veritabanı online versiyonu tam aranabilir formatta Arapça ve İngilizce olarak erişim kapsamındadır.
Kampüs İçi Erişim      Kampüs Dışı Erişim

Qurʾān Concordance :The Qurʾān Concordance kullanıcıların Kur’an metin bölümlerini hatta küçük parçalarını tanımlamalarına yardımcı olan bir kaynaktır. Qurʾān Concordance (QC) kullanımı altyapıda yer alan bazı kavramların anlaşılmasını gerektirmektedir.
Kampüs İçi Erişim      Kampüs Dışı Erişim

Early Western Korans Online : • Yayın sayısı: 62 • Kullanılan diller:  Arapça, Latin , Almanca, Fransızca ,Flemenkçe, İbranice  • Lokasyonlar: Bayerische Staatsbibliothek, Munich; Württembergische Landesbibliothek, Stuttgart; Amsterdam University Library, Amsterdam; Provincia Veneta di S. Antonio di Padova dei Frati Minori, Venice; Universitätsbibliothek Erlangen- Nürnberg, Erlangen; Universitätsbibliothek München. Munich; Zentralbibliothek Zürich, Zurich
Kampüs İçi Erişim      Kampüs Dışı Erişim

  R

Regional Business News (ULAKBİM EKUAL) :

    Bu veri tabanı, iş dünyası ile ilgili yaklaşık 100 A.B.D ve Kanada yerel yayınını (Crain Communications başlıklarını da içeren) tam metin olarak içermektedir. Regional Business News™, Business Source® Elite, Business Source® Premier ya da Business Source® Complete veri tabanlarını çok iyi bir şekilde tamamlamaktadır.

Kampüs İçi Erişim      Kampüs Dışı Erişim


T.C. Resmi Gazete (AÇIK ERİŞİM) :

    Resmi Gazete İnternet Sitesi ücretsiz, abonelik şartı aramaksızın hizmet vermektedir.Resmi Gazete ilk sayısının yayımlandığı 7/2/1921 tarihinden itibaren tüm sayılarına siteden erişilebilmektedir.

Erişim


Royal Society of Chemistry :

    1841 yılında kurulan Royal Society of Chemistry analitik kimya, biyomoleküler kimya, biyometal, biyoteknoloji, katalizörler, kimyasal biyoloji, kristal mühendisliği, çevre bilimi, yeşil kimya, inorganik kimya, malzeme bilimi, medikal bilimleri, nano teknoloji, doğal ürünler, organik kimya, fotokimyasal bilimler, foto-biyolojik bilimler, fiziko-kimya, polimer bilimler, yumuşak malzemeler, ve sistemler biyolojisi gibi kimya biliminin tüm dallarını kapsayan dergiler ve kitaplar yayımlamaktadır.

Kampüs İçi Erişim      Kampüs Dışı Erişim

  S

Sage Journals:

    Sosyal ve beşeri bilimler ile yaşam bilimleri alanlarındaki SAGE yayınevine ait dergilere tam metin erişim sağlayan veritabanıdır. Üniversitemiz sadece 2013 yılına ait sayılara ulaşabilmektedir.  Farklı yıllara ulaşmak için ILL yoluyla istekte bulunabilirsiniz.

Kampüs İçi Erişim      Kampüs Dışı Erişim


Safari :

    Safari, profesyonel teknik IT kitaplarını kapsayan IT Tech Books Online kitapları ve işletme - yonetim bilimleri alaninda yayinlanan Business Books online kitaplarini kapsayan ve surekli genislemeye devam eden elektronik bir veritabanıdır. Hizla buyuyen Safari Elektronik Kitaplar koleksiyonundaki kitap sayisi toplamda 12.737’ye ulaşmıştır.

Kampüs İçi Erişim      Kampüs Dışı Erişim


ScienceDirect :

    Ağırlıklı olarak fen bilimleri alanındaki 1.700 dergiye 1995yılından günümüze kadar tam metin erişim imkanı verirken, öncekiyıllara da bibliyografik erişim sağlar. Elsevier ScienceDriect 2003 yılında Academic Press/Ideal ile birleşmiştir. Academic Press/Ideal tarafından yayınlanan dergilere de bu veritabanı altından erişilmektedir.

Kampüs İçi Erişim      Kampüs Dışı Erişim     Kullanım Kılavuzu


ScienceOnline (AAAS) :

    American Association for the Advancement of Science (AAAS) tarafından 1883’ten beri yayınlanmakta olan Science Online; disiplinlerarası haftalık bir bilim dergisidir. Science Online Veritabanı; Fen Bilimleri, Sosyal Bilimler ve Tıp alanlarında tam metin makale sunmaktadır.

Kampüs İçi Erişim      Kampüs Dışı Erişim


SciFinder :

    SciFinder özellikle Kimya ve Kimya ile ilgili bölümler; Biyoloji, Fizik, Kimya Mühendisliği, Çevre Mühendisliği, Gıda Mühendisliği, Polimer Mühendisliği, Malzeme ve Metalürji Mühendisliği, Farmakoloji, Nanoteknoloji, Tekstil Mühendisliği, Enerji Sistemleri Mühendisliği, Biyomedikal Mühendisliği, Ziraat Mühendisliği, Jeoloji Mühendisliği vb. bölümlerin kullanabilecekleri önemli bir programdır. SciFinder; Chemical Abstracts Service (CAS) in bir ürünüdür.Basılı versiyonu olan Chemical Abstracts’la beraber toplam 5 CAS veritabanı ve Medline veritabanıyla; kimya, yaşam bilimleri, biyokimya, biyoloji, farmakoloji, tıp ve ilgili disiplinlere ait dergi, konferans, sempozyum, patent, kitap ve doktora tezlerini içermekte ve 1907’den günümüze kadar olan literatürü kapsamaktadır.

NOT:
 SciFinder kullanımı için, kullanıcılar kayıt linkinden kayıt olduktan sonra SciFinder’a erişebilirler. Kayıt olurken dikkat edilmesi gerekenler: Kullanıcı adı 5-15 karakterli, sadece harflerden oluşabilir ya da harf sayı kombinasyonu yapılabilir. Şifre 7-15 karakterli ve aşağıdakilerden en az üçünü içeren bir kombinasyondan oluşmalıdır. -harf, -büyük-küçük harf karışık, -sayı -alfa numerik olmayan karakter, örneğin; (*,#,@,%,&) Kullanıcı adı ve şifre aynı olamaz, en azından şifrenin 2 karakteri kullanıcı adından farklı olmalı. Ayrıca email adresi olarak @marmara.edu.tr ya da @marun.edu.tr uzantılı adresinizi girmeniz gerekiyor. Linkteki formu doldurulup registera tıklayınca, firmadan, bildirdiğiniz üniversite email hesabınıza bir email gelecek ve emaildeki linke en geç 48 saat içinde tıklayarak hesabınızı onaylatmış olacaksınız ve kendi hesabınızla https://scifinder.cas.org  adresinden giriş yapabileceksiniz. Kayıt formunu doldurma ve email onaylama işlemi aynı bilgisayardan yapılmalıdır. 

 
Kayıt linki: https://scifinder.cas.org/registration/index.html?corpKey=3F271C74X86F350ABX319D769E1BD24EAF8E

Kampüs İçi Erişim      Kampüs Dışı Erişim


Scopus (ULAKBİM EKUAL) :

    Scopus araştırma literatürünün ve nitelikli web kaynaklarının en geniş özet (abstract) ve atıf database`dir. Bilim insanlarının ihtiyaç duyduğu bilgiyi bulmak için tasarlanmıştır. Hızlı, kolay ve anlaşılır olan Scopus literatür araştırma prosesine üstün bir destek sağlar. Hergün güncelleştirilen Scopusun sundukları:

15,000 başlık  4,000 farklı yayıncıdan / 12,850 akademik dergiden fazlası, bu sayıya  535 genel erişime açık (Open Access)  dergi de dahildir / 750 konferans proceedingleri /   600 ticari yayın

 • 27 milyon abstrakt   
  245 milyon tüm abstraktlara eklenmiş referanslar        
  250 milyon  bilimsel web sayfasından çıkan sonuçlar    
  13 milyon patent, ki bu patentler  4 en önemli patent bürosundan çıkmıştır    
  Tam metin makalelerine ve diğer kütüphane kaynaklarına problemsiz erişim sağlayan linkler    
  Konuyla en çok ilgisi olan  bulgulara (hit`lere) bir bakışta  görünüm sağlayacak  yaratıcı tool`lar
  Sorgularınızla uyum içindeki yeni makaleler konusunda veya  en çok  faydalandığınız yazara ait sizin  güncel kalmanızı sağlayacak  uyarılar (alerts)
  80 den fazla ve sayısı giderek artarak taranan türkçe akademik dergi
  Yazar Ayırımcısı (Author Profiling) ile aynı yazara ait  ismin değişik yazılımları durumunda  bugün mevcut databaseler içerisinde sunulan en etraflı ve kesin çözüm
  Atıf İzleyicisi (Citation Tracker)   ile yazar ve makale analizleri sayesinde kim ne yapıyor, en iyi çalışma nerede yayınlanmış, okunacak en iyi paper`lar kimin, hangi konular popülerlik ve ilgi kazanıyor gibi konularda literatür araştırmasını güçlendirme

Kampüs İçi Erişim      Kampüs Dışı Erişim     Kullanım Kılavuzu


Snapshots  (ProQuest Central) :

     Snapshots Series Latin Amerika, Kuzey Amerika, Asya Pasifik, Doğu Avrupa, Batı Avrupa ve Birleşik Krallık da yer alan 40 ülkedeki 43 endüstriye ait 8.900’den fazla Pazar raporunu içermektedir. The Snapshots Series Pazar büyüklüğü, Pazar segmentasyonu, Pazar payları, Pazar payı web linkleri, Pazar dağılımı, Pazar tahminleri ve sosyo-ekonomik verilerin yer aldığı işletme bilgilerine yönelik raporlar içermektedir. Raporlar kullanıcıların iş planlarını, pazarlama planlarını, başlangıç planlarını, yeni iş geliştirme, Pazar büyüme analizi, stratejik ve finansal planlarını hazırlarlarken ihtiyaç duydukları tüm verilere erişmelerini sağlamaktadır.

Kampüs İçi Erişim      Kampüs Dışı Erişim


Swisslex :

    Avrupa hukuku için geniş kapsamlı online kütüphane: — İsviçre hukukundan tam metin 570.000 doküman,— Federal ve Kanton mahkemeleri kararlarının toplamı, — Sistemli olarak iç hukukunun tamamı, — 40 dan fazla hukuk dergisi, — 300 açıklama ve kitap, 200’den fazla hukuk tezi, — Haftalık olarak güncelliği sağlanmış yargı faaliyetleri, — Avrupa hukukundan anlaşma ve yönetmelikler, — Talimatlar, EuGH-kararları, hazırlanan hukuki işlemler, resmi gazete.

Kampüs İçi Erişim      Kampüs Dışı Erişim       Kullanım Kılavuzu


Sport Discus with Full Text :

    SPORTDiscus with Full Text, spor ve spor hekimliği dergilerine yönelik en kapsamlı tam metin kaynağıdır ve SPORTDiscus’ta indekslenen 500’ün üzerinde dergiyi tam metin olarak içermektedir. Bunların içinden 372’si Academic Search™, HealthSource® veya Biomedical Reference Collection™ veri tabanlarının herhangi bir sürümünde tam metin olarak bulunmamaktadır. Bu güvenilir kaynak, hiçbir sınırlama getirmeden SPORTDiscusindeksindeki en çok kullanılan dergilerin tam metnini içermektedir. Tam metin kapsamı 1985’li yıllara kadar uzanan SPORTDiscus with Full Text, tüm spor ve spor hekimliği literatürü ile ilgili eksiksiz bir araştırma aracıdır.

Kampüs İçi Erişim      Kampüs Dışı Erişim     Kullanım Kılavuzu


Springer Open (AÇIK ERİŞİM) :

    Springer yayınevinin açık erişimli dergilerine erişim sağlar.

Erişim


Springer e-books :

    Springer'den satın alınan e-kitaplara aşağıdaki konu başlıkları linklerinden erişebilirsiniz.

Beşeri Bilimler, Sosyal Bilimler ve Hukuk
Beşeri Bilimler, Sosyal Bilimler ve Hukuk(Almanca)
Bilgisayar Bilimleri
Bilgisayar Bilimleri (Almanca)
Biyotıp ve Yaşam Bilimleri
Davranış Bilimleri
Enerji
Fizik ve Astronomi
İşletme ve Ekonomi
İşletme ve Ekonomi (Almanca)
Kimya ve Malzeme Bilimi
Matematik
Mühendislik
Profesyonel Programlama ve Web Tasarımı
Psikoloji (Almanca)
Sosyal Bilimler ve Hukuk(Almanca
)
Tıp
Tıp (Almanca)
Yaşam Bilimleri (Almanca)
Yeryüzü ve Çevre Bilimleri

Kampüs Dışı Erişim


SpringerLinks (ULAKBİM EKUAL) :

    Springer Link veritabanı, Springer Yayınevi'ne ait 1396 adet süreli yayına, ayrıca kitapserilerinden de " lecture notes in mathematics''e tam metin erişim olanağı sağlamaktadır. İçerdiği başlıca alanlar; Matematik, Bilgisayar Bilimleri, Mühendislik,Fizik ve Astronomi, Kimya ve Materyal Bilimleri, Yer ve ÇevreBilimleri, Biyotıp ve Yaşam Bilimleri, Tıp, İşletme ve Ekonomi,İnsanlık, Sosyal Bilimler ve Hukuk, Davranış Bilimleridir.

Kampüs İçi Erişim      Kampüs Dışı Erişim       Kullanım Kılavuzu

  T

Taylor&Francis (ULAKBİM EKUAL):

    T&F çevre bilimlerinden güzel sanatlara, bilgisayar bilimlerinden mühendisliğe kadar birçok bilimsel konu alanında ayrıntılı içeriğe sahiptir.

Kampüs İçi Erişim      Kampüs Dışı Erişim     Kullanım Kılavuzu


Teacher Reference Center (ULAKBİM EKUAL) :

    Profesyonel eğitimcilere yardımcı olmak amacıyla, en popüler 280 öğretmen & yönetici dergisinin ve magazininin indeks / özet bilgilerini içerir.

Kampüs İçi Erişim      Kampüs Dışı Erişim


Thieme e-journals :

    Tıp konusunda 31 dergi ve kimya konusunda 5 dergiye 2000 yılından günümüze tam metin erişim sağlanır.

Kampüs İçi Erişim      Kampüs Dışı Erişim


Thieme Kimya e-dergi Koleksiyonu :

    Kimya e-dergi koleksiyonu, kimya alanındaki güncel araştırmalara uluslararası bir anlayış getirir. 5 adet çekirdek yayından oluşmaktadır. Bunlar : Synthesis, Synlett, Synfacts, Pharmacopsychiatry, Planta Medica' dır.

Kampüs İçi Erişim      Kampüs Dışı Erişim


TOBB Sanayi Veritabanı (AÇIK ERİŞİM) :

    Türkiye genelinde Kapasite Raporu yaptırmış firmaların bilgilerinden oluşturulan TOBB Sanayi Veritabanı, gerek içerdiği bilgiler ve gerekse güncelliği açısından sanayimizin teorik durumunu en geniş biçimde kullanıcılara sunmaktadır. Sanayi Odaları, Ticaret Odaları, Ticaret ve Sanayi Odaları bünyesinde bulunan uzmanlar tarafından, üretim tesislerinin yerinde incelenmesi sonucunda hazırlanan raporlar, TOBB tarafından onaylanmakta ve geçerlilik kazandıktan sonra içerdiği bilgiler firma mahremiyeti gözetilerek kullanıma sunulmaktadır.

Erişim


Turnitin :

    Öğrencilerle eğitimcileri aynı platformda buluşturan, tezlerin orijinalite kontrollerinin yapılmasını, eğitimcilerin bu belgeleri notlandırmasını sağlayan dünyanın en önde gelen yazılımlarındandır. Turnitin zengin geri bildirim sağlayarak ve intihali önleyerek öğrencilerin yazım yeteneklerini geliştirmektedir. Belirli bir zaman aralığında orijinal yazımı teşvik eder. Günümüz eğitimcileri ve yöneticileri öğrencilerin bilgiyi doğru, düşünerek ve yasal bir şekilde kullanmalarını teşvik etmeye çalışmaktadır. Milyarlarca internet kaynağına erişilebilirlik sayesinde öğrenciler, bir kaynağın tüm paragraflarını bir saniyede kopyalayıp yapıştırabilmektedir.   

     Turnitin intihal tespit programı için bütün akademik personelimize otomatik olarak hesap açılmış ve e-postalarına aktivasyon linki gönderilmiştir. Aktivasyon linki ulaşmayan kullanıcılarımız şifrelerini aktive etmek için aşağıdaki yönergeyi izlemelidir:

1.       Şifre sıfırlama adresine tıklayınız.
2.       E-posta adresinizi ve soyadınızı (soyadınızı yazarken Türkçe karakter kullanmayınız, tamamını büyük harflerle giriniz) yazınız  ve sonraki adıma geçiniz.
3.       Gizli soru cevabını atlayarak "Cevabınızı mı unuttunuz?" linkine tıklayınız.
4.       Mail adresinizi giriniz ve şifrenizi yenilemek üzere gelen e-postadaki adımları takip ediniz.
5.     48 saat içerisinde aktivasyon maili gelmeyen  akademik personelin isim, soy isim  ve  @marmara  mail adreslerini içeren bilgileri kutuphane[at]marmara.edu.tr  adresine mail ile göndermeleri gerekmektedir.

Yardım Kılavuzları : 

Turnitine tez ekleme videosuÖğretmen kılavuzu için tıklayınız
.
Tez ekleme kılavuzu için tıklayınız.

DİKKAT: TURNITIN sadece tez taramaları için  Akademik Personel tarafından kullanılmalıdır.

Erişim


TÜBA Mühendislik Terimleri Sözlüğü (AÇIK ERİŞİM) :

    Türkiye Bilimler Akademisinin (TÜBA), tüm bilim insanlarının ve kullanıcılarının desteğiyle geliştirilecek olan TÜBA-Mühendislik Terimleri Sözlüğü, 22 alt alana ait yaklaşık 30.000 terimi içeren ve 2006'dan beri yaklaşık 200 uzmanın katkısıyla hazırlanmıştır. 

Erişim


Türkiye Atıf Dizini :

    Türkiye Atıf Dizini, Türkiye kaynaklı sağlık bilimleri dergilerinde, son yıllarda yayımlanan makalelerin tam metinlerine, tek arama ile kolay ve hızlı bir şekilde erişim sağlayan web hizmetidir. Türkiye Atıf Dizini'ne kayıtlı tüm dergilerin makaleleri, sağlık bilimleri alanında (Tıp, Eczacılık, Diş Hekimliği, Veterinerlik, Hemşirelik, Fizyoterapi Rehabilitasyon, Psikoloji, Beden Eğitimi ve Spor Bilimleri ve Sağlık Bilimleri branşları) yayımlanan akademik-bilimsel makalelerdir.
o  
Tek bir arama ile 374 dergide yayımlanan güncel makale başlıklarını hızlıca liste halinde görebilme, ilgi duyulan makalenin Türkçe-İngilizce özetine kolayca göz atabilme, istenilen makalenin tam metnine (pdf) anında erişebilme.
o  
Makaleyi kaynak gösteren diğer makaleleri, makalenin yazarının başka makalelerine aldığı atıfları inceleyebilme.
o  
Kayıtlı dergi sayısında her geçen gün artış.
o  
Türkiye’deki tek ulusal atif tarama dizinidir.
o  
Arastırmacıların konu ve kaynak tarama için harcadıkları zaman sorunlarına, ulusal düzeyde, hızlı, tek merkezden ve kolay arama ile çözüm sağlamaktadır.
o  
Dizin’e kayıtlı dergilerin yeni sayılarının sürekli takibi ile anlık veri girişlerinin yapıldıgı geniş ve güncel bir veritabanıdır.


Not: Kullanıcıların bir kereye mahsus  http://www.atifdizini.com/search/tr-index.html?s=tıp adresine girerek yeni kullanıcı oluşturmaları gerekmektedir.

Kampüs İçi Erişim      Kampüs Dışı Erişim

  U

ULAKBİM Hukuk Veritabanı (AÇIK ERİŞİM):

    Türkiye'de üretilen süreli yayınlarda bulunan Türkçe ve diğer dillerdeki hukuk ile ilgili özgün araştırma ve derleme yazılarını içerir.

Erişim


ULAKBİM Mühendislik ve Temel Bilimler Veritabanı (AÇIK ERİŞİM) :

    1992'den günümüze Temel ve Uygulamalı Bilimler ve Mühendislik alanlarında Türkiye'de yayınlanan dergileri içeren veri tabanı, alanındaki araştırmacılara ilgili ulusal literatüre hızlı ve etkin erişim sunmayı amaçlamaktadır.

Erişim


ULAKBİM Sosyal ve Beşeri Bilimler Veritabanı (AÇIK ERİŞİM) :

    2002 yılından itibaren Web'den erişime açık olan SBVT, ülkemizdeki sosyal ve beşeri bilimler alanındaki araştırmacılara ilgili ulusal literatüre hızlı ve etkin erişim sunmayı amaçlamaktadır. Veri tabanı 28 ayrı konu başlığı altında Türkiye'de yayımlanan süreli yayınları içermektedir.

Erişim


ULAKBİM Tıp Veritabanı (AÇIK ERİŞİM) :

    1996 yılından bu yana Web'den kullanıcıların erişimine açık olan Tıp Veri Tabanı, Sağlık Bilimleri (Tıp, Dişhekimliği, Eczacılık, Hemşirelik vd.) alanında Türkiye'de yayımlanan süreli yayınlarda bulunan Türkçe ve diğer dillerdeki makaleleri kapsamaktadır. Veri tabanı, sağlık bilimleri alanında çalışan araştırmacılara, konuyla ilgili ulusal literatüre hızlı ve etkin erişim sunmayı amaçlamaktadır.

Erişim


ULAKBİM Yaşam Bilimleri Veritabanı (AÇIK ERİŞİM) :

    Ülkemizde Tarım, Ormancılık, Veterinerlik, Hayvancılık ve Biyoloji alanlarında yayınlanan dergileri içermektedir.

Erişim


ULRICHSWEB :

    Ulrichsweb, her türde 300.000'den fazla süreli yayın hakkında ayrıntılı bilgi almak için kolay bir arama kaynağıdır: akademik dergiler, e-dergiler, hakemli yayınlar, popüler dergiler, gazeteler, haber bültenleri ve daha fazlası. Ulrichsweb, 900'den fazla konu alanını kapsamaktadır. Ulrich kayıtları ISSN, yayıncı, dil, konu, özetleme ve dizinleme kapsamı, tam metin veritabanı kapsamı, içindekiler ve kütüphaneciler tarafından yazılmış değerlendirmeler gibi veri noktaları sağlamaktadır.

Kampüs İçi Erişim      Kampüs Dışı Erişim


Uptodate :

    UpToDate dünyanın en çok kullanılan klinik bilgi kaynaklarından biridir. UpToDate; sürekli güncellenen, kanıta dayalı klinik bilgilerle donatılmış ve kullanımı kolay arayüze sahip bir veri tabanıdır. Up to Date; doktorlar tarafından hastalık teşhisinde bulunulması, tedavi planı hazırlanması ve klinik bilgilerin hızlı ve etkin şekilde paylaşılmasına olanak verecek şekilde tasarlanmıştır. • Diğer kaynaklardan daha geniş içerik kapsamına sahiptir. UpToDate içerik kapsamında, 80.000 sayfadan fazla hakemli ve orjinal metin bulunmaktadır.  • UpToDate sahip olduğu özel formatı ve kullanışlı arayüzü sayesinde aranılan cevapların ihtiyaç duyulduğunda kısa süre içinde bulunmasını sağlamaktadır. • UpToDate kaynak bilgileri, 4000’den fazla yazar olarak hizmet vermekte olan doktor ve editör tarafından sürekli güncellenmektedir. Yeni içerik 4 ayda bir yayınlanmaktadır. • Teşhis ve tedavi konularında pratik tavsiyeler içermekte olan en güncel kanıta dayalı bilgiler uzman personel tarafından özetlenerek veri tabanına eklenmektedir.  • Temel sağlık hizmetleri, jinekoloji, çocuk sağlığı ve dahiliye ve gibi çeşitli uzmanlık alanlarındaki geniş kapsamlı içerik bilgileri birleştirilerek sunulmaktadır. 

Kampüs İçi Erişim      Kampüs Dışı Erişim


URKUND :

    İntihal analizi için kullanılabilecek Urkund intihal tespit programı için bütün akademik personelimize otomatik olarak hesap açılmış ve e-postalarına aktivasyon linki gönderilmiştir. 

Önceden kaydı yapılmış olan kullanıcılarımız şifrelerini aktive etmek için aşağıdaki yönergeyi izlemelidir:

1-      www.urkund.com  adresine giriniz.
2-      Sol altta giriş e tıklayınız
3-      Log-in e tıklayınız
4-      Log in in aşağısında “have you forgotten your password”e tıklayın.
5-      Mail adresinizi girin ve reset e tıklayın
6-      Mailinize gelen link e tıklayarak şifrenizi oluşturun (96 saat içerisinde) ve  sisteme giriş yapın.
7-  Aktivasyon linki eğer size ulaşmıyorsa istenmeyen/junk mail klasörüne bakınız. Hala probleminiz devam ediyorsa "kutuphane@marmara.edu.tr" adresine konu ile ilgili e-posta göndermeniz gerekmektedir.


DİKKAT: URKUND sadece Akademik Personel tarafından kullanılmalıdır.

Kampüs İçi Erişim      Kampüs Dışı Erişim     Kullanım Kılavuzu

  V

  W

Web Of Science (ULAKBİM EKUAL) :

    1980 yılından günümüze, Fen Bilimleri, Sosyal Bilimler ile Sanat ve Beşeri Bilimler alanında yayın yapan bilimsel dergilerde yayınlanan makaleleri ve bu makalelerin atıflarını indexler. Üç veritabanından oluşur : Science Citation Index Expanded, (SCI-Expanded)Social Science Citation Index, (SSCI)Arts & Humanities Citation Index (AHCI)

Kampüs İçi Erişim      Kampüs Dışı Erişim    Kullanım Kılavuzu


Web News  (ULAKBİM EKUAL) :

   

Kampüs İçi Erişim      Kampüs Dışı Erişim


Wiley Open Access (AÇIK ERİŞİM) :

    Wiley yayınevinin açık erişimli dergilerine erişim sağlar.

Erişim


Wiley Online Library :

    Ticaret, maliye, yönetim, kimya, bilgisayar bilimi, yerbilim, eğitim, mühendislik, hukuk, yaşam bilimleri, tıp, matematik, istatistik, fizik, psikoloji alanlarında Wiley-Blackwell tarafından yayımlanan 1.367 tam metin dergiye genel olarak 1997'den günümüze erişim sağlar.

Kampüs İçi Erişim      Kampüs Dışı Erişim

  Y

  Z