Departments of Library and Documentation

Departments of Library and Documentation

Deneme Veritabanları

 

 Almanhal Islamic Studies eJournals & eBooks Collections

“Almanhal İslam Araştırmaları” veri tabanı özellikle İlahiyat ve İslam Araştırmaları için Orta Doğu’daki en iyi yayıncılardan derlenmiş bilimsel içeriği, Arapça detaylı arama yapılabilen dünyadaki ilk  ve tek veri tabanıdır.

 

Orta Doğu’nun önde gelen güvenilir yayıncıları tarafından telif hakları güvence altına alınmış orijinal akademik araştırmaları, üniversite yayınlarını, bilim toplulukları ve araştırma kuruluşlarının çalışmalarını  tek şemsiye altında toplayabilmiş tek koleksiyondur.

 

İslam Fıkıh: : mevzuat, hukuk ve yasal hükümler içermektedir.

İslam ve Diğer Disiplinler: İslam’da diğer konular; İş Dünyasında İslam, Tıpta İslam, Siyasette İslam İslam’ın diğer dinlerle Kutsal kitaplar ve konular çerçevesinde detaylı ve derinlemesine karşılaştırılmasını ele alan araştırmalar

Konulara göre özelleştirilmiş İslami İlimler koleksiyonu:

a. İnanç  b. Kuran Bilimleri c. Hadis Bilimleri d. İslam Mezhepleri e.Peygamber Biyografisi f. İslam Felsefesi g. İslam Ahlakı h. İslam Kültürü


Erişim linki

 BioOne

BioOne Complete, biyoloji, ekoloji ve çevre bilimi alanlarında yayınlanan 191 derginin online olarak bir araya getirmiş bir platformdur. İklim değişikliği, Ekoloji, Biyoloji, Ziraat, Çevre, Ormancılık, Su Ürünleri gibi birçok konu alanında yayımlanmış içerikleri barındırmaktadır. 

 

Son erişim tarihi 30 Kasım 2017

Erişim linki

 

 Building Types Online

Building Types Online Singapor Teknoloji ve Dizayn Üniversitesinden profesör Oliver Hekmann tarafından yayıma hazırlanmış olup mimarı açıdan farklı yapı çeşitlerini inceleyen bir veritabanıdır. Bu veritabanında müzeler, okullar, ofis ve işyerleri, kütüphaneler, endüstriyel amaçlı kullanılan binalar gibi farklı yapı tiplerinin iç ve dıştan fotoğrafları ve teknik çizimleri, bilgisayar grafikleriyle desteklenmiş olup ayrıca her yapının özellikleriyle ilgili konu bazlı tezler ve makale/ araştırma yazılarına linkler mevcuttur. Veritabanı toplamda 850 den fazla araştırma çalışması, 120 den fazla tematik/konu bazlı makale, 1800 resim ve 3500 plan içermektedir. Veritabanının ilk güncellemesi 2017 yılında olacak olup sporla ilgili yapılar, sağlık hizmetleriyle ilgili yapılar ve konut yapılarla ilgili eklemeler yapılacaktır. Veritabanı içindeki detaylı arama butonu yapı tipi, yapı maddesi, yapı yüksekliği, yapım yılı ve ülke gibi pek çok mimarı özelliğe göre araştırma yapılabilmesine olanak sağlamaktadır.


 

Son erişim tarihi 31 Aralık 2017

Erişim linki

 

 e-Dünya Veritabanı

Dünya Gazetesi 4 yıllık arşivi ile birlikte deneme erişimine açılmıştır.
Kullanıcı adı: marmara@egazete.dunya.com
Parola : marmara

Son erişim tarihi 31 Aralık 2017

Erişim linki

 e-Marefa Database for the Publications of the Center for Arab Unity Studies

 

Son erişim tarihi 31 Aralık 2017

Erişim linki

 

 IGI Global InfoSci Journals 


The InfoSci®-Journals veritabanı sınırsız eşzamanlı kullanıcılara akademik araştırma alanlarındaki 186 akademik dergi ile 17.000'den fazla tam metin makalesi aracılığıyla arama sonuçlarını tam olarak döndürebilme olanağı sunar.

Son erişim tarihi 23 Kasım 2017

Erişim linki

 

 IUPAC Standards Online

IUPAC kimya alanındaki bilim insanları, patent avukatları, toksikologlar, çevre bilimciler, mevzuatla ilgilenenler vb. için uluslararası düzeyde bağlayıcı olan standartları belirlemekten sorumlu organizasyondur. "Standartlar" işe kısaca terimler, standart değerler, yöntemler, bileşim ve malzemeleri adlandırmadaki kurallar, periyodik tablodaki elementlerin isim ve özellikleri ve benzeri pek çok tanımdır.
IUPAC  Standards Online 1960dan beri IUPAC  ın Pure and Applied Chemistry adlı resmi dergisinde yayımlanmış standardları toplayarak bir araya getiren, bu standardlara erişimi kolaylaştıran ve alanında tek olma özelliği gösteren bir veritabanıdır. Veritabanının sunduğu arama butonu yardımıyla 12 farklı kriterde arama yapılıp, arama sonuçları 6 farklı kategoride filtrelenerek daraltabilir. Veritabanı ayrıca konuları 17 ana konu kategoriye, ana kategorinin altında da 172 yardımcı kategoriye ayırarak kolay arama yapma imkanı sunmaktadır.


 

Son erişim tarihi 31 Aralık 2017

Erişim linki

 Lexpera


İçeriğinde mevzuat, içtihat, sözleşme örnekleri, tam metin hukuk kitapları, makaleler ve madde yorumları gibi literatür kaynaklarının olduğu kapsamlı bir hukuk bilgi sistemidir. LEXPERA teknolojisi ile sayısı hızla artan ve her gün değişikliğe uğrayan hukuki düzenlemeler arasındaki karmaşık bağlantılar sistematize edilerek, güncel hukuk kaynakları, etkileşim içinde olduğu diğer kaynaklarla ilişkili olarak erişilebilir hale getirilmiştir. Bilgi kaynaklarının yenilikçi bir şekilde işlenmesi, kullanıcı dostu tasarımı ve mobil cihazlardan erişim imkânı ile LEXPERA uygulamacılara, öğrenci ve akademisyenlere yenilikçi çözümler sunmaktadır.


Son erişim tarihi 31 Aralık 2017

Erişim linki

 

 NANO Online

Bu veritabanı Nano teknolojiyle bağlantılı tüm alanlardaki - fizik, kimya, mühendislik, tıp gibi - araştırma sonuçlarına hızlı bir şekilde ulaşmanızı sağlayan bir üründür. Veritabanındaki bigi ve içerik De Gruyter tarafından Nano teknoloji alanında yayımlanmış dergi makalelerinden ve kitaplardan gelmekte olup ayrıca diğer yayınevleri tarafından basılan dergilerde yayımlanan makalelerden alınan bilgilerle de desteklenmiş ve zenginleştirilmiştir. Veritabanı oluşturulurken Amerikadaki MİT, Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü ve Almanyadaki Max Planck Enstitüsü gibi çok önemli kurumlardan gelen alanında uzman editör ve yazarlarla çalışılmıştır. Bunlara ek olarak Çin, Kore, İngiltere, İran, Brezilya ve Hindistan gibi pek çok ülkeden zengin bir katılımcı ağı veritabanına katkıda bulunmuştur. Ayrıca European Foundation for Clinical Nanomedicine, Mineralogical Society of America ve German Society for Biomaterials gibi kurumlar da veritabanının oluşmasına katkı vermiş diğer kuruluşlardır.


 

Son erişim tarihi 31 Aralık 2017

Erişim linki

 Read Smart Digital Library

 

 

  Rosetta Stone Online Dil Eğitim Aracı

Dünyanın en çok tercih edilen online dil eğitim aracı Rosetta Stone, başarısı kanıtlı Dynamic Immersion yöntemi ile 22,000’den fazla okula, 12,000’in üzerinde kuruma 20 yılı aşkın süredir hizmet vermektedir. Ödül kazanmış etkileşimli yaklaşımı sayesinde dünyadaki milyonlarca kullanıcı tarafından tercih edilmektedir ve artık her yerden ve her zaman erişim imkanı sunmaktadır. Ayrıca, mobil uygulama ile de kullanılabilmektedir. Konuşma, yazma, okuma ve anlama yeteneklerini doğal bir şekilde öğreten Rosetta Stone ile ezber ve çeviri zorunluluğu ortadan kalmaktadır.  Diller: Afganca, Almanca, Arapça, Çince, Dari Farsçası, Endonezya Dili, Farsça, Filipin Dili, Flemenkçe, Fransızca, Hintçe, İbranice, İngilizce (American), İngilizce (Brisith), İrlanda Dili, İspanyolca (Latin Amerika), İspanyolca (İspanya), İsveççe, İtalyanca, Japonca, Korece, Latince, Lehçe, Portekizce (Brezilya), Rusça, Savahilice, Urduca, Türkçe, Vietnam Dili, Yunanca.

 

Son erişim tarihi 22 Kasım 2017

Erişim linki

 Turcademy

Turcademy, Türkiye’de tüm akademik yayınları tek bir portal altında toplayarak akademik yayınların dijital olarak akademisyenlere, araştırmacılara ve öğrencilere kolay bir şekilde ulaştırmak ve Türkiye’deki e-kitap yayıncılığına katkıda bulunmak amacıyla Informascopefirması tarafından geliştirilmiş yerli bir e-kitap platformudur.
 

Son erişim tarihi 31 Aralık 2017   

Erişim linki

 Unbond

5 min Clinical Consult: Tıp alanında tüm uzmanlıkların başvurabileceği bir platformdur. Farklı disiplinlerde çalışan doktorlarında diğer bir alan ile ilgili bilgiye hızlı, doğru üstelik özet olarak ulaşmasına da imkan tanır. Teşhis ve tedavide kolaylaştırıcı müthiş bir algoritmik dataya sahiptir. Bütün doktorların kullanabileceği bu veri tabanını, meslek hayatının başındaki asistanlar da kullanabileceği gibi, öğrenciler tarafından da kullanılabilir.

 

Cochrane Abstracts: Cochrane abstraktlarını bulmak ve kısa sürede bilgi sahibi olmak için ideal bir veri tabanıdır. Meta analizlerin takibi ve saygın güvenilir literatürlerin bir araya getirildiği platform olan Cochrane, çok faydalı bir uygulamadır. Hap bilgiye ulaşılması açısından zengin içeriği ile tatmin edici bir bilgi bankasıdır.

 

DSM 5 Handbook of Diffrential Diagnosis: Tıp alanında bütün uzmanlık alanları için faydalı olan bu veri tabanı belirli zamanlarda güncellenerek oluşturulan bir  tanı uygulamasıdır. Ayrıca geri ödeme sorunları yaşanabilecek tetkik ve bazen tedavilerle ilgili konularda başvurulabilir. SGK anlaşmalı özel hastaneler, provizyon onayı veren sigorta firmaları, ve bazı sağlık geri ödeme konusunda otorite olan kişiler büyük fayda sağlayabilir. Ayrıca sağlık epidemiyolojik verilerini tutan kişiler bu kaynağı başvuru aracı olarak kullanabilir. Sadece doktorların kullanabileceği bir başvuru kaynağı. DSM 5 ‘e göre hastalık ayrımını yapabilen bir eğitim modülüdür.

 

Johns Hopkins ABX Guide: Hastalık, klinik, teşhis, tedavi ve farmakolojik bilgi içermektedir. Risk faktörlerinden, epidemiyolojiye hatta ayırıcı tanıya inecek kadar detaylı bilgiler en detaylı şekilde algoritmik olarak verilmiştir.

 

John Hopkins HIV – Diabetes - Psychiatry Guide: Dahiliye Uzmanları, Hematologlar ve Psikiyatristlerin günlük tüm çalışma hayatlarında kullanabilecekleri detaylı fakat çok iyi özetlenip tasnif edilmiş bir kaynak. Uzman -Asistan doktorlar ve hatta öğrenciler dahi faydalanabilirler.

 

Pocket Guide to Diagnostics Tests: Tüm uzmanlık dallarının kullanabileceği  tanısal testlerin seçimi ve yorumlanmasına rehberlik eden,  kanıta dayalı geniş kapsamlı bir bilgi veri tabanıdır.

 

Uygulama cep telefonlarında offline olarak da kullanılmaktadır.
 

Erişim linki