Kütüphane Kullanım Yönergesi

Marmara Üniversitesi Kütüphaneleri Salon ve Çalışma Odaları Kullanım Yönergesi

1. Binanın salonlarında ve koridorlarında yüksek sesle konuşmak ve grup çalışması yapmak kesinlikle yasaktır. Akademik Personel Çalışma Odası'nda sesli çalışma yapılmaz.Yüksek sesle olmamak kaydıyla tüm grup çalışmaları sadece “Grup Çalışma Odaları”nda yapılabilir.

2. Kütüphane içerisinde cep telefonuyla konuşmak yasaktır. Cep telefonlarınızı lütfen sessiz konumda bulundurunuz.

3. Kullanıcılar kendi kişisel eşyalarından sorumludur. Kaybolan ya da çalınan eşyalardan Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı kesinlikle sorumlu değildir.

4. Kütüphanede kişisel eşyalar ile (Kitap, defter dahil) rezerve amaçlı yer tutmak kesinlikle yasaktır. Kütüphanede çalışmak için rezervasyon yapmak zorunludur.
(30 dakika boyunca kullanılmayan masalar personel tarafından boşaltılarak, yer ihtiyacı olan kullanıcıların hizmetine açılacaktır.)

5. Kütüphane içerisinde izinsiz kamera, fotoğraf makinası, cep telefonu vb. araçlarla çekim yapılması yasaktır.

6. Kütüphanede müzik dinlerken, video izlerken veya işitsel unsurları olan programları kullanırken kulaklık kullanılması zorunludur.

7. Kütüphanede su haricinde yiyecek ve içecek tüketmek yasaktır.

8. Çalışma alanları kullanıldıktan sonra temiz bırakılmalı, çöpler çöp kutusuna atılmalıdır.

9. 7/24 salonlarında uyumak ve salonları amacı dışında kullanmak kesinlikle yasaktır.

10. 7/24 salonlarında, elektrik tesisatını tehlikeye sokacak her türlü aletin kullanımı yasaktır ( Elektrikli su ısıtıcısı, elektrikli soba vb…) Kullanıldığı tespit edilen aletler toplatılıp imha edilecektir.

11. Mobilyaların yeri kullanıcılar tarafından değiştirilemez.

12. Kütüphaneye ait bilgi kaynakları ve eşyalarına (kitap, süreli yayın, bilgisayar, masa, sandalye, vb.) herhangi bir şekilde zarar veren kullanıcı hakkında yasal işlem yapılır.

13. Kütüphane koleksiyonunun güvenliği manyetik kapı kontrol sistemi ile sağlanmakta olup bilgi kaynaklarının izinsiz olarak kütüphane dışına çıkartılması ya da çıkartılmaya teşebbüs edilmesi durumunda kütüphane görevlilerinin çantanızı veya eşyalarınızı arama hakkı doğar. Bu eylemde bulunan kullanıcı hakkında gerekli hallerde yasal işlem yapılacaktır.

14. Bu kurallara uymayanlar hakkında cezai işlem uygulanacaktır.

15. Yukarıdaki kurallar MÜ Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı’na bağlı bütün kütüphanelerimizde geçerli olup, kütüphaneyi kullanan kişiler tüm kurallara uymayı kabul etmiş sayılırlar.

MÜ Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı


Bu sayfa Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı tarafından en son 16.07.2024 09:06:09 tarihinde güncellenmiştir.

HIZLI ERİŞİM