Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı

Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı

İntihal Veritabanları

  iThenticate (ULAKBİM EKUAL)

]

Açıklama:  TÜBİTAK Bilim Kurulu’nun 9 Temmuz 2011 tarih ve 199 sayılı kararı gereği, doğrudan akademik yayınların değerlendirilmesi ile ilgili (öğrenci ödevleri hariç) kapsamlı bir akademik içeriğe sahip olan “İThenticate” intihali engelleme programı üniversitemizin erişimine açılmıştır. iThenticate, akademisyenlerin, hakemlerin ve editörlerin, makale ya da draftları taramalarını sağlar. ULAKBİM tarafından üniversitemizin erişimine açılan İThenticate programını kullanmak isteyen akademik personelin isim, soy isim  ve  @marmara  mail adreslerini içeren bilgileri  kutuphane[at]marmara.edu.tr  adresine mail ile göndermeleri gerekmektedir. Erişim tanımlamaları ile ilgili olarak Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığında görevlendirilen kişi, üniversitemiz bünyesinde İthenticate programına erişim sağlamak isteyen akademik personelin sisteme erişim tanımlamalarını yapacaktır. Bilgileriniz sisteme kaydedildikten sonra; sisteme giriş bilgileri belirtmiş olacağınız e-mail adresinize sistem tarafından (info[at]ithenticate.com adresli) otomatik gönderilecektir, lütfen bu adresten (info[at]ithenticate.com) gelen maili dikkate alıp, e-malinizi kontrol etmeyi unutmayınız. Bu kullanıcı adı ve şifre www.iThenticate.com adresindeki “login” alanına yazıldığında sisteme giriş yapılmış olacaktır. Sistemle ilgili ayrıntılı bilgi edinmek için  “iThenticate Hızlı Başlangıç Kılavuzunu” inceleyiniz. Tanımlama işlemleri haricindeki kullanıma yönelik diğer bütün işlemler kullanıcı tarafından yapılacaktır. 

Erişim

  TurnitinAçıklama:  Öğrencilerle eğitimcileri aynı platformda buluşturan, tezlerin orijinalite kontrollerinin yapılmasını, eğitimcilerin bu belgeleri notlandırmasını sağlayan dünyanın en önde gelen yazılımlarındandır. Turnitin zengin geri bildirim sağlayarak ve intihali önleyerek öğrencilerin yazım yeteneklerini geliştirmektedir. Belirli bir zaman aralığında orijinal yazımı teşvik eder. Günümüz eğitimcileri ve yöneticileri öğrencilerin bilgiyi doğru, düşünerek ve yasal bir şekilde kullanmalarını teşvik etmeye çalışmaktadır. Milyarlarca internet kaynağına erişilebilirlik sayesinde öğrenciler, bir kaynağın tüm paragraflarını bir saniyede kopyalayıp yapıştırabilmektedir. 
     Turnitin 
intihal tespit programı için bütün akademik personelimize otomatik olarak hesap açılmış ve e-postalarına aktivasyon linki gönderilmiştir. Aktivasyon linki ulaşmayan kullanıcılarımız şifrelerini aktive etmek için aşağıdaki yönergeyi izlemelidir:
1. Şifre sıfırlama adresine giriniz.
2. E-posta adresinizi ve soyadınızı (soyadınızı yazarken Türkçe karakter kullanmayınız, tamamını büyük harflerle giriniz) yazınız  ve sonraki adıma geçiniz.
3. Gizli soru cevabını atlayarak "Cevabınızı mı unuttunuz?" linkine tıklayınız.
4. Mail adresinizi giriniz ve şifrenizi yenilemek üzere gelen e-postadaki adımları takip ediniz.
5. 48 saat içerisinde aktivasyon maili gelmeyen  akademik personelin isim, soy isim  ve  @marmara  mail adreslerini içeren bilgileri  ygocer[at]marmara.edu.tr  adresine mail ile göndermeleri gerekmektedir.

Yardım Kılavuzları : 

Turnitine tez ekleme videosu


Öğretmen kılavuzu için tıklayınız.

Tez ekleme kılavuzu için tıklayınız.

 

DİKKAT: TURNITIN sadece tez taramaları için  Akademik Personel tarafından kullanılmalıdır.

Erişim

Bu sayfa Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı tarafından en son 11.07.2018 14:13:09 tarihinde güncellenmiştir.